Pożyczka a kredyt gotówkowy – czy jest jakaś różnica?

Pożyczka a kredyt gotówkowy – czy jest jakaś różnica?
Najlepsze wiadomości video z Radomia znajdziesz na naszym kanale na YouTube - TUTAJ

 

Od kogo?

Charakterystyczną cechą kredytów jest to, że je mogą udzielać jedynie banki. Żadne inne instytucje nie mają prawa udzielać produktów finansowych nazywanych produktami.

Sprawa pożyczek akurat jest o wiele bardziej dowolna – może jej udzielić każda osoba fizyczna i prawna, która dysponuje odpowiednią kwotą. Głównie są to:

- banki;
- SKOK-i;
- parabanki;
- firmy pożyczkowe;
- osoby fizyczne – znajomi, rodzina.
 

Prawo

Różne instytucje muszą przestrzegać różnych przepisów. Skupmy się na przepisach pod względem dwóch wariantów: pożyczki i kredytu gotówkowego.

Zaczynając od ostatniego: ze względu na to, że mogą go jedynie udzielić banki, to w przypadku kredytu gotówkowego oprócz Kodeksu cywilnego obowiązuje tzw. Prawo bankowe. Jest ono restrykcyjne, przez co o wiele trudniej jest uzyskać kredyt od pożyczki, jednak jednocześnie możemy cieszyć się o wiele większym bezpieczeństwem naszych pieniędzy, którymi będziemy musieli spłacić kredyt.

Za to, jeśli przyjrzymy się pożyczkom, mogą wystąpić dwie opcje:

- jeśli o pożyczkę ubiegamy się w banku, nadal obowiązuje tę instytucję Prawo bankowe;
- jeśli o pożyczkę ubiegamy się w firmie pożyczkowej czy parabanku, obowiązuje jedynie kodeks cywilny.

Skupiając się już na drugiej opcji, należy zwrócić uwagę na to, że kodeks cywilny nie jest tak restrykcyjny i dokładny wobec instytucji finansowych, co pozwala na o wiele łatwiejsze uzyskanie pożyczki, ale jednocześnie mogą wystąpić przeróżnego rodzaju kruczki w umowie, które mogą nas słono kosztować.

Formalności

Zaczynając od najprostszej rzeczy: w razie pożyczki od osoby fizycznej takiej jak członek rodziny czy w ogóle jakakolwiek osoba skłonna pożyczyć pieniądze, nie trzeba mieć tego udokumentowanego na piśmie. Zdecydowanie wystarczy umowa słowna, choć w przypadku większych kwot, warto się zabezpieczyć i zdecydować się na spisanie choćby prostej umowy. Ustalenie i spisanie reguł pozwoli w razie nieoczekiwanych komplikacji sprawiedliwie rozstrzygnąć, po której stronie stoi racja.

Pożyczka od osoby prawnej, np. firmy pożyczkowej, niemal zawsze łączy się z umową. Nie jest ona tak rygorystyczna jak w przypadku banków, ale, tak czy inaczej, musi występować.

Zgodnie z art. 69 Prawa bankowego każda umowa kredytowa musi zostać zawarta na piśmie. Muszą w niej zostać zawarte takie informacje jak:

- strony umowy;

- kwota kredytu;

- waluta kredytu;

- termin i zasady spłaty;

- koszty kredytu.

Dodatkowo bank bardzo często oczekuje od nas, że wszelkie złożone dokumenty będą uwiarygadniać naszą możliwość spłacenia naszego kredytu.

Ważne jest to, by niezależnie od tego, czy ubiegamy się o pożyczkę, czy o kredyt gotówkowy, musimy bardzo uważnie czytać umowy i przyglądać się wszelkim procedurom. W tym kontekście można polecić Santander Consumer Bank – wszystko jest przejrzyste i transparentne, a formalności można załatwić nawet w 15 minut! Więcej informacji na stronie https://www.santanderconsumer.pl/kredyty-gotowkowe/kredyt-gotowkowy,1.html

Najświeższe wiadomości z Radomia i regionu znajdziesz na profilu CoZaDzien.pl na Facebooku - TUTAJ

Polecamy