Urodzony tata - Mama tata i ja - Co za dzień

Urodzony tata


Będziemy mieli dziecko! - to zdanie, które wywołuje w nas - mężczyznach skrajne emocje.

Niezależnie czy się tego spodziewaliśmy czy nie, wiadomość o poczęciu dziecka zawsze

przysporzy wielu niezapomnianych doznań.

Ciąża - jedno proste słowo, a mówiące tak wiele. Z jednej strony wywołuje ono u mężczyzn uczucie, takie jak strach czy obawa o dalszą przyszłość, z drugiej jest powodem do dumy i wielu... zmian. Tak, bo podczas tych 9 miesięcy nie tylko kobieta się zmienia. Również panów czeka wiele przemian. W końcu z facetów musimy nagle stać się ojcami, a to nie takie "hop siup". Nie martwmy się jednak na zapas, przecież mamy na to mniej więcej 40 tygodni. Będzie to okres ciągłego poznawania siebie nawzajem, rodziców z maleństwem, pełen radości i nowych doświadczeń, których nie sposób zapomnieć. Jak mamy się przygotować do przyjścia na świat naszego potomka oraz jak możemy pomóc swojej partnerce w trudach, których przysporzy jej brzemienność? To pytania, na które powinien odpowiedzieć sobie każdy przyszły tata.

Co prawda, dziecko rozwija się w łonie kobiety, jednak ciąża to pojęcie, które dotyczy obojga rodziców. Więź ojcowską z naszym maluchem możemy rozpocząć od razu, gdy dowiemy się o jego poczęciu. Nie możemy z tym zwlekać aż do porodu, bo nie staniemy się ojcami w ciągu jednej chwili. Wspólnie z drugą połową zadbajmy o kontakt z naszym dzidziusiem w brzuchu. To malutkie, choć trudno w to uwierzyć, potrafi rozpoznać nasz głos. Dlatego mówmy do niego jak najwięcej. Weźmy książki z bajkami i przeczytajmy kilka. Możemy również zaśpiewać jakąś spokojną piosenkę. Nie ważne czy "słoń nadepnął ci na ucho" czy jesteś zawodowym śpiewakiem - dla dziecka głos rodziców jest najpiękniejszy. Odgłosy, których dziecko doświadczać będzie w okresie prenatalnym, w przyszłości staną się dla niego "lekiem na całe zło". Muzyka, której będziemy słuchać w trakcie ciąży, uspokoi maluszka gdy będzie płakał. Kolejną bardzo ważną rzeczą jest uczęszczanie do szkoły rodzenia. Nie jest to jakiś tam zbędny wymysł. Uzyskamy tam bowiem konieczną wiedzę, której dostarczą nam specjaliści. Tutaj dowiemy się również jak powinna przebiegać prawidłowa ciąża i jak w tym okresie będziemy mogli pomóc kobiecie. Oprócz tego eksperci przygotują nas do porodu i dalszej opieki nad nowo narodzonym maleństwem.

Klucz do sukcesu tkwi w dużej mierze w mężczyznach. To my musimy stanąć na wysokości zadania i służyć pomocną dłonią naszym paniom. Wspólnie z nimi przeżywajmy ten czas oczekiwania. Razem chodźmy na wizyty do ginekologa, bądźmy przy wszystkich badaniach, a szczególnie ultrasonograficznych. Róbmy zakupy pamiętając oczywiście o tym co kobieta może a czego nie w trakcie ciąży. Zdrowe odżywianie oraz rezygnacja z pewnych nałogów i używek to warunek konieczny dla przyszłych rodziców, zarówno mamy jak i taty. Pozwólmy także, aby przyszła mama dużo odpoczywała i miała dobre samopoczucie. Przypominajmy naszym partnerkom, o tym jakie są piękne i jak bardzo je kochamy. Zabierajmy je na spacery i do kina. Nie bójmy się im okazywać własnych uczuć. Rozmawiajmy z partnerkami o tym co nas niepokoi. Dziecko już w łonie wyczuwa miłość pomiędzy rodzicami. Od humoru matki, będzie zależeć bowiem nastrój maluszka. Nowa sytuacja jest doskonałą okazją na wzmocnienie waszego związku. Pomimo huśtawek emocjonalnych, jakie są nieodłącznym elementem u kobiet w trakcie ciąży, bądźmy dla nich wyrozumiali. Brzemienność to stan, który tłumaczy wiele dziwnych zachowań przyszłych mam. Nie bierzmy wszystkiego do serca i zawsze starajmy się rozładowywać napięte sytuacje. Zrelaksowana, doceniana i pogodna mama ma ogromne szanse na szczęśliwy poród. Mężczyzna może stać się drogą do sukcesu i dzięki swojemu zachowaniu, już podczas ciąży - urodzonym tatą.

Norbert Nowocień


Wasze komentarze


Polecany artykuł

"Świat Dziecka" Świat Dziecka oferuje szeroki wybór asortymentu dla niemowląt, a także dla starszych dzieci. W...

x