Początki bycia ojcem - Mama tata i ja - Co za dzień

Początki bycia ojcem


Z radością wyczekujesz wiekopomnej chwili narodzin twojego dziecka. Mieszkanko już przygotowane. W pokoiku dodatkowe meble i dużo różnych innych rzeczy związanych z opieką i pielęgnacją nowego domownika. A po porodzie trzeba przygotować się na wiele wyzwań i obowiązków.


dzieckoRola ojca w pierwszym okresie życia dziecka jest wbrew pozorom bardzo ważnym elementem. Wielu młodych tatusiów uważa, że powinien wkroczyć do akcji nieco później, kiedy maleństwo podrośnie, zacznie chodzić i mówić. Jednak z naukowego punktu widzenia więź rodzicielska umacnia się od samego początku. Twoje uczestnictwo już od pierwszych dni na pewno zaprocentuje wzajemną miłością i szacunkiem.

Dziecko przede wszystkim instynktownie czuje się bezpiecznie w ramionach ojca. To z tego względu powinieneś pomagać przy kąpieli i czasem przytulić, kiedy płacze. Rola zmieniania pieluch też nie jest taka straszna, jak się wydaje. Pamiętaj, że ćwiczenie czyni mistrza. Trzeba tylko po prostu się z tym oswoić. Przy okazji poznasz kosmetyki, których należy używać do pielęgnacji i kiedy je stosować. Pomyśl, że parę minut, które na to przeznaczysz może być cennych dla matki. Ty też czasami potrzebujesz, żeby ktoś wyręczył ciebie w określonej sytuacji. To działa w obydwie strony. Poza tym nie wstydź się przyznać przed nią, że nie wiesz jak sobie poradzić. Na pewno ci pomoże w nowych dla ciebie sytuacjach.

Mów dużo do malca. Podobno basowy głos męski wpływa na niego kojąco i jest już mu dobrze znany z okresu życia płodowego. Opowiadaj o wszystkim co się wokół dzieje, co się wydarzyło w twojej pracy, co będzie dziś na obiad, itp. Po prostu wszystko. Z czasem będzie cię obserwował i słuchał z zaciekawieniem. Poza tym często pochylaj się nad łóżeczkiem. Zapamięta szybciej twoją twarz, zacznie cię rozpoznawać i nagradzać pięknym, szczerym uśmiechem.
Dbaj o komfort i bezpieczeństwo twojej rodziny, a także o spokój panujący w domu. Takie są po prostu prawa natury i sam wiesz, iż nie dotyczy to tylko gatunku homo sapiens.

Najlepiej opiekę nad maluchem zacząć od pierwszych dni, kiedy będzie już w waszym domu. Odkładanie wszystkiego na później nie jest dobre. Twoje obawy o to, czy dasz sobie radę są zupełnie normalne. Nikt nie jest idealny. Z czasem odkryjesz, że nie ma tu nic trudnego i sam stwierdzisz, jak wiele satysfakcji można czerpać z opieki nad dzieckiem.

KrzyCh


Polecany artykuł

"Świat Dziecka" Świat Dziecka oferuje szeroki wybór asortymentu dla niemowląt, a także dla starszych dzieci. W...

x