Bycie rodzicem z perspektywy dziecka - Mama tata i ja - Co za dzień
baner

Bycie rodzicem z perspektywy dziecka


Zwykły dzień, wchodzisz ze swoim dzieckiem do supermarketu i w tym momencie zaczynają się najdłuższe zakupy twojego życia. Nie mam na myśli listy produktów formatu a4, ale szał, krzyk i płacz dziecka, które najchętniej zabrałoby do domu wszystko, co mu wpadnie w ręce. Dlaczego tak się dzieje? Na to pytanie może odpowiedzieć każda pociecha. Często zapominamy, że dziecko jest bystrym obserwatorem, dlatego swoją technikę wymuszania opanowuje do perfekcji.


Bycie rodzicem widziane oczami dziecka, to temat, którego najczęściej nie bierzemy pod uwagę w czasie wprowadzania coraz to nowszych metod i technik wychowania. Dziecko niekiedy apeluje, krzyczy, zaś my pochłonięci lekturą podręcznika "Mamusia i tatuś od podstaw" uważamy, że to kolejny problem, który rozwiąże ta magiczna książeczka. Zachowanie dziecka bywa niekiedy o wiele bardziej złożone niż nam się to wydaje, każde zachowanie jest uwarunkowane czy też związane właśnie z rodzicami i relacjami, jakie zachodzą pomiędzy członkami rodziny.

Różnice widać w codziennych sytuacjach, które są ukazane z dwóch perspektyw - dziecka i rodzica: 

 • rodzic - często zgadza się na wszelkie zachcianki dziecka, żeby okazać swoje zainteresowanie i niekiedy miłość, bo praca i obowiązki ograniczają jego kontakt z dzieckiem, wtedy prezenty stają się jedyną formą kontaktu.
 • dziecko - wymyśla zakup nowej zabawki czy gry, tylko po to, żeby wystawić rodzica na próbę, pewien rodzaj testu. Daje przez to do zrozumienia, że woli spędzić czas z mamą niż samotnie bawić się nowym "terminatorem".

arachnofobia
 • rodzic - uważa strach dziecka przed pająkiem za błahy problem i niekiedy bagatelizuje jego lęk. 
 • dziecko - boi się pająka, pójścia do szkoły i wielu innych rzeczy, jest to dla niego problem bardzo realny, a bez wsparcia i zrozumienia mamy przeradza się niekiedy w fobię, z którą nie potrafi się uporać nawet w dorosłym życiu. Nie można bagatelizować lęku dziecka nawet przed tym niepozornym pająkiem.

choroba dziecka
 • rodzic- czasem nie zwraca uwagi na dolegliwości dziecka, umniejsza je, natomiast z drugiej strony, gdy córkę/synka coś pobolewa wzywa karetkę lub umawia wizytę u sławnego specjalisty.
 • dziecko - boli czasem głowa, rączka brzuszek, ale najczęściej chce zwrócić na siebie uwagę, gdyż brakuje mu troski i zainteresowania rodzica. 

 • rodzic- wierzy w możliwości swojego dziecka, próbuje wzbudzić u niego wysokie poczucie własnej wartości, stara się wychować pociechę na geniusza w jakiejś dziedzinie.
 • dziecko - czuje silną presję i stres, gdy słyszy od rodzica zdanie typu: "Pewnie i tak dostaniesz 6", "Dasz sobie radę, to nie jest trudna klasówka", dlatego też przygniecione ciężarem piątki czy szóstki okłamuje rodziców tylko po to, żeby ich nie zawieść i nie stracić ich aprobaty.

 • rodzic - męczy go, gdy dziecko zadaje milion pytań na minutę, wtedy pociecha krąży zdezorientowana pomiędzy mamą i tatą, którzy są wiecznie pochłonięci czymś bardziej istotnym niż odpowiedź na nurtujące je pytanie.
 • dziecko - lubi wszystko wiedzieć, ale w czasach, gdy wszystkie informacje są powszechnie dostępne samo potrafi znaleźć odpowiedź. Po co je zadaje? Chce wierzyć, że rodzic posiada wiedzę, którą potrafi się podzielić, zaś pytanie: "Dlaczego bociany wylatują z Polski przed nadejściem zimy?'' bywa najczęściej pretekstem do nawiązania dialogu i wzbudzenia zainteresowania swoją osobą u rodziców. Myśli, że rodzice będą jego przewodnikiem po złowrogiej rzeczywistości.

 • rodzic - ciągle upomina dziecko, żeby czegoś nie robiło, wiązało sznurowadła inaczej, założyło inną bluzkę, bo wie, że tak wypada i takie są obowiązujące normy.
 • dziecko - zbyt często upominane wyłącza się, staje się głuche i rady choć najcenniejsze przestają mieć dla niego jakiekolwiek znaczenie. Ciągła krytyka sprawia, że dziecko staje w obronie swoich pomysłów i upiera się przy nich choćby były z wzięte z kosmosu.
D.T.-P.


Polecany artykuł

"Świat Dziecka" Świat Dziecka oferuje szeroki wybór asortymentu dla niemowląt, a także dla starszych dzieci. W...

x