Nie choruj! - Mama tata i ja - Co za dzień
baner

Nie choruj!


przeziębienieSezon na przeziębienie trwa w najlepsze. Czy są w ogóle jakieś skuteczne metody na uniknięcie tego nieprzyjemnego stanu?


Przeziębienie to choroba sezonowa, która nasila się wczesną wiosną, kiedy zmienia się wilgotność powietrza i teraz, kiedy spada temperatura. Istnieje ponad 200 różnych wirusów,  które oczywiście są aktywne cały rok, ale swoje nasilenie mają właśnie teraz. Trzeba powiedzieć jasno, gdy złapie nas wirus nie zdołamy go wyleczyć garścią proszków, nie ma czegoś takiego jak skuteczny lek na przeziębienie. Możemy jedynie złagodzić objawy, czyli spożywać odpowiednie lekarstwa by obniżyć gorączkę lub złagodzić bóle mięśni czy głowy, nic poza tym.

Najlepszym powrotem do zdrowia jest sen i przyjmowanie dużej ilości płynów. Powiedzenie, że przeziębienie leczone trwa 7dni, a nieleczone tydzień ma sens i wynika z tego, że nie ma dobrego przyczynowego leczenia przeziębienia, a nasz układ odpornościowy w naturalny sposób upora się z nim w te kilka dni. Polacy kochają leczyć się sami. Widać to najlepiej po wzroście, jaki odnotowały w ostatnich latach apteki w sprzedaży leków. Dawka  lekarstw w wielu przypadkach za duża i nieadekwatna do stanu zdrowia, tak naprawdę wcale nie pomaga, ponieważ choroba ma swoją dynamikę. Nadmiar leków tylko szkodzi organizmowi. Potwierdzą to  zgodnie wszyscy lekarze. Istotną i wartą przestrogi rzeczą jest, aby nie łączyć leków. Często różnią się wyłącznie nazwą i pochodzą z tej samej grupy. Lekarstwa używane w nadmiarze mogą uszkodzić nerki, podrażnić układ pokarmowy, łącznie z krwawieniem i możliwością powstania wrzodów żołądka, mogą również uszkodzić szpik kostny. Jeśli już naprawdę chcemy spożywać jakieś lekarstwa to najlepszą alternatywą jest czosnek, który zawiera związki przeciwzapalne, miód który działa immunostymulująco, wyciągi ziołowe, napary. Warto też spożywać witaminy, ale co ważne w naturalnej postaci.

Należy również zapobiegać chorobie, to znaczy ubierać się ciepło. Pamiętajmy, aby w chłodne dni czapka była na głowie, a nie w kieszeni. Przez nią uwalnia się najwięcej ciepła z naszego organizmu. Zmęczenie i stres bardzo osłabiają nasz system immunologiczny. Wiemy że to truizmy, ale w praktyce warto wziąć je pod uwagę.


Ł.G


Polecany artykuł

"Świat Dziecka" Świat Dziecka oferuje szeroki wybór asortymentu dla niemowląt, a także dla starszych dzieci. W...

x