Słuszne koncepcje- na antykoncepcje. - Kalejdoskop - Co za dzień
baner

Słuszne koncepcje- na antykoncepcje.


Wiele par, zwłaszcza tych młodych, dopiero zaczynających współżycie, na słowo antykoncepcja myśli prezerwatywa. Pora to zmienić!


Jest wiele sposobów na to, by zmniejszyć swoje szanse na niechcianą ciążę, oczywiście żadna nie da stu procentowej pewności (chyba, że zastosujesz sterylizację) ale na pewno znacząco przybliżysz się do ideału. Najbezpieczniejsza dla zdrowia jest metoda naturalna, która umożliwia dokładne poznanie fizjologii kobiety, lecz jest mało skuteczna, ponieważ trudno obliczyć dni płodne. Ale gdy się na to zdecydujesz pamiętaj, że przeciętna kobieta, która ma regularne 28 dniowe cykle miesiączkowe, jest płodna pomiędzy 12 a 16 dniem cyklu. I tu pojawia się problem, ponieważ mało prawdopodobne, że będziesz się kochać ze statystyczną kobietą.

Następnym wariantem naturalnym do zastosowania jest metoda termiczna, podobna do poprzedniego sposobu - również pozwala wyznaczać dni płodne u partnerki, lecz tu posługujemy się wykresem temperatury. Tuż przed owulacją temperatura ciała kobiety nieznacznie, ale się obniża, potem zaś rośnie, aby utrzymać się tak do końca miesiączki na poziomie ok. 37 stopni Celsjusza. Aby były efekty, trzeba być niezwykle skrupulatnym i mierzyć temperaturę kobiety codziennie, w tych samych godzinach, no i trzeba rysować wykres.

Metody hormonalne, czyli pigułki antykoncepcyjne, w odróżnieniu od naturalnych sposobów, są najskuteczniejsze i poza kierowaniem płodnością, chronią przed chorobami nowotworowymi, torbielami, łagodzą objawy zespołu przedmiesiączkowego. Są też minusy, o ile w metodzie naturalnej byliśmy pewni, że nie zaszkodzi ona zdrowiu kobiety, tu już tej pewności nie mamy. Pigułki mogą wywoływać depresje, zaburzenia czynności wątroby i układu krążenia. Stosowanie ich odradza się kobietom z chorobami krążenia bądź gdy w rodzinie pojawiał się przypadek nowotworów piersi. Jeśli zaś zdecydujemy się na zażywanie tabletek antykoncepcyjnych, konieczna jest wizyta u lekarza, który po uprzednim przepytaniu nas ze stanu zdrowia, sam zdecyduje, które pigułki są dla nas odpowiednie i w jakiej dawce.

Następną z metod są plastry - to dobra alternatywa dla kobiet stosujących pigułki. Wystarczy raz w tygodniu nakleić plaster, który uwalnia przez skórę hormony. Pamiętaj jednak, że nie należy naklejać plastra za każdym razem w tym samym miejscu, jednym razem może to być brzuch, innym zaś pośladki, nigdy na piersiach! Pamiętaj również o tym, że nie należy go stosować w czasie miesiączki. Metoda skuteczna, ale droga. Plastry działają podobnie jak implanty podskórne, z których wolno uwalniane są hormony.

Na koniec metoda najbardziej popularna - prezerwatywa - najlepsza przyjaciółka mężczyzny, może dlatego, że najprostsza i dość bezpieczna, oczywiście przy zachowaniu kilku zasad. Odradzałbym sprawdzanie szczelności prezerwatywy, wlewając do niej wodę. Nie nadmuchuj, po wytrysku przytrzymaj palcami brzegi, zakładaj tylko w czasie erekcji. Jeśli chcesz mieć większą pewność, zastosuj środki plemnikobójcze w postaci kremu, pianki lub prezerwatywy, które już zawierają ten specyfik.     

Ł.G


Polecany artykuł

Lilio.pl - zajrzyj tu przed świętami! Do Świąt Bożego Narodzenia zostało kilka tygodni. Czas najwyższy pomyśleć o prezentach i...

x