ASG - dla prawdziwych facetów - box Po godzinach - Co za dzień
baner

ASG - dla prawdziwych facetówAir Soft Gun to nazwa repliki broni palnej, która wykorzystuje plastikowe naboje o średnicy kilku milimetrów. ASG używana jest do rozgrywek airsoftowych oraz do ćwiczeń grup paramilitarnych. Z punktu widzenia zwykłego człowieka to po prostu "zabawa w wojnę". O typowo męskim hobby rozmawiałam z Sebastianem - wieloletnim uczestnikiem i pasjonatem ASG w Radomiu.


- Co to jest ASG?
Air Soft Gun jest alte
baner
rnatywą w stosunku do droższego i przez to nieosiągalnego dla wielu osób paintballu. Repliki mają realistyczny wygląd, a uczestnicy rozgrywek airsoftowych przykładają dużą wagę do ubioru i wyposażenia, co tworzy dodatkowy klimat. Air Soft Gun  są wiernymi replikami broni palnych zwykle w skali 1:1, strzelającymi plastikowymi kulkami o średnicy 6 mm. Zabawa z wykorzystaniem tych replik przyjęła nazwę – airsoft. Niewątpliwym problemem ASG jest brak śladu pozostawianego przez kulki na ubraniu. Czyni to jednak z niego elitarną formę rozgrywki, stawiającą fair play na najwyższym poziomie.


- Skąd wziął się pomysł na tego typu hobby?
Zazwyczaj to zainteresowania militarne, ale niekoniecznie. ASG wciąga. To nie tylko rozwijanie kondycji fizycznej, ale przede wszystkim ćwiczenia umysłowe - trzeba wymyślić dobrą strategię, by  pokonać przeciwną drużynę. ASG rozbudza typowo męskie zmysły, podnosi adrenalinę i jednocześnie odstresowuje. 

- W co trzeba się wyposażyć, żeby móc pojechać na strzelankę? Czy to drogie hobby?
Najważniejsze to ochrona oczu (okulary , gogle), replika i kulki. W stosunku od innych tego typu hobby, to nie - ASG nie jest drogie . Zabawę można zacząć już od około 100 zł, przy czym górna granica jest trudna do określenia. Dzięki realistycznemu wyglądowi replik i ogólnemu nastawieniu airsoftowców "rywala", zwycięża klimat zabawy. Uczestnicy rozgrywek airsoftowych przykładają dużą wagę do ubioru i wyposażenia, tworzących dodatkowy klimat.

- Jak często spotyka się radomska grupa szturmowa?
Radomski airsoft to nie tylko RDS - jest wiele grup, które rekonstruują różne formacje bojowe. RDS - Wojsko Polskie, RAT - Wojsko Brytyjskie, Delta -  Amerykańskie Siły Specjalne, Koliber - Wojska Amerykańskie. RDS i przyjaciele zbiera się raz w tygodniu w niedziele.

- Na jakich terenach organizuje się strzelanki?
Strzelanki organizujemy w terenie niezaludnionym - lasy, częściowo zurbanizowanym - stare fabryki, zamknięta cementownia Wierzbica.

- Co to jest Basra?
Basra to jeden z wielu zlotów ogólnopolskich, na które licznie zjeżdżają się maniacy airsoftu z całego kraju. Jest utrzymana w klimacie arabskim, tzn. dominują stroje arabskie oraz łamana angielszczyzna. Imprezy te nie mają formy zawodów. Jest  to spotkanie ludzi o tej samej pasji, na którym rozgrywane są liczne scenariusze o charakterze militarnym. Liczy się dobra i kulturalna zabawa.

- Jak dużo mężczyzn jest w radomskiej grupie szturmowej?
Całe środowisko liczy ponad 50 osób.

- Czy są tam jakieś kobiety?
W samym RDS nie, ale w Delcie jest jedna.

- Co czuje facet, który bierze udział w tego typu imprezach? Jakie uczucia się w nim wyzwalają?
ASG podnosi adrenalinę, wyostrza wszystkie zmysły, wyrabia orientację w terenie. To także odpoczynek psychiczny - jak człowiek zajmie głowę czymś innym, przestaje myśleć o problemach życia codziennego. To typowo męskie hobby.

- Komu poleciłbyś ASG?
W airsoft bawić się mogą wszyscy niezależnie od wieku (przyjęło się jednak minimalnie ukończenie szesnastu lat ) i od płci.

- Gdzie można znaleźć więcej informacji na temat ASG w Radomiu?
Na tej stronie internetowej jest sporo informacji na ten temat - www.rds.radom.pl.

- Jak dostać się na strzelankę?
Trzeba wejść na stronę, którą podałem, przeczytać regulamin, zaopatrzyć się w sprzęt, przedstawić się innym użytkownikom forum, zapisać się na listę i poczekać na zaproszenie.

- Dziękuję za rozmowę.
Ja również.

Zdjęcia wykorzystano ze strony intrnetowej radomskiej grupy szturmowej www.rsd.radom.pl

Z Sebastianem rozmawiała Karolina Sierka.

K.S.


Polecany artykuł

Seriale dla twardzieli Amerykanie osiągnęli mistrzostwo w produkcji telewizyjnych seriali. Robią ich dużo, a wiele z...

x