Pożyczka a kredyt gotówkowy – czy jest jakaś różnica? - Styl życia - Co za dzień
baner

Pożyczka a kredyt gotówkowy – czy jest jakaś różnica?


Można byłoby pomyśleć, że z tych pojęć można korzystać zamiennie, ale nic bardziej mylnego! Zanim wkroczymy w dżunglę bankowych ofert, niezbędnym jest zapoznanie się z różnicami, które występują między tymi dwoma produktami finansowymi. Czym jednak konkretnie się różnią – jakie formalności występują, czego potrzebujemy do ich otrzymania i jakie są ich charakterystyczne cechy?


Od kogo?

Charakterystyczną cechą kredytów jest to, że je mogą udzielać jedynie banki. Żadne inne instytucje nie mają prawa udzielać produktów finansowych nazywanych produktami.

Sprawa pożyczek akurat jest o wiele bardziej dowolna – może jej udzielić każda osoba fizyczna i prawna, która dysponuje odpowiednią kwotą. Głównie są to:

- banki;
- SKOK-i;
baner
- parabanki;
- firmy pożyczkowe;
- osoby fizyczne – znajomi, rodzina.

Prawo

Różne instytucje muszą przestrzegać różnych przepisów. Skupmy się na przepisach pod względem dwóch wariantów: pożyczki i kredytu gotówkowego.

Zaczynając od ostatniego: ze względu na to, że mogą go jedynie udzielić banki, to w przypadku kredytu gotówkowego oprócz Kodeksu cywilnego obowiązuje tzw. Prawo bankowe. Jest ono restrykcyjne, przez co o wiele trudniej jest uzyskać kredyt od pożyczki, jednak jednocześnie możemy cieszyć się o wiele większym bezpieczeństwem naszych pieniędzy, którymi będziemy musieli spłacić kredyt.

Za to, jeśli przyjrzymy się pożyczkom, mogą wystąpić dwie opcje:

- jeśli o pożyczkę ubiegamy się w banku, nadal obowiązuje tę instytucję Prawo bankowe;
- jeśli o pożyczkę ubiegamy się w firmie pożyczkowej czy parabanku, obowiązuje jedynie kodeks cywilny.

Skupiając się już na drugiej opcji, należy zwrócić uwagę na to, że kodeks cywilny nie jest tak restrykcyjny i dokładny wobec instytucji finansowych, co pozwala na o wiele łatwiejsze uzyskanie pożyczki, ale jednocześnie mogą wystąpić przeróżnego rodzaju kruczki w umowie, które mogą nas słono kosztować.

Formalności

Zaczynając od najprostszej rzeczy: w razie pożyczki od osoby fizycznej takiej jak członek rodziny czy w ogóle jakakolwiek osoba skłonna pożyczyć pieniądze, nie trzeba mieć tego udokumentowanego na piśmie. Zdecydowanie wystarczy umowa słowna, choć w przypadku większych kwot, warto się zabezpieczyć i zdecydować się na spisanie choćby prostej umowy. Ustalenie i spisanie reguł pozwoli w razie nieoczekiwanych komplikacji sprawiedliwie rozstrzygnąć, po której stronie stoi racja.

Pożyczka od osoby prawnej, np. firmy pożyczkowej, niemal zawsze łączy się z umową. Nie jest ona tak rygorystyczna jak w przypadku banków, ale, tak czy inaczej, musi występować.

Zgodnie z art. 69 Prawa bankowego każda umowa kredytowa musi zostać zawarta na piśmie. Muszą w niej zostać zawarte takie informacje jak:

- strony umowy;

- kwota kredytu;

- waluta kredytu;

- termin i zasady spłaty;

- koszty kredytu.

Dodatkowo bank bardzo często oczekuje od nas, że wszelkie złożone dokumenty będą uwiarygadniać naszą możliwość spłacenia naszego kredytu.

Ważne jest to, by niezależnie od tego, czy ubiegamy się o pożyczkę, czy o kredyt gotówkowy, musimy bardzo uważnie czytać umowy i przyglądać się wszelkim procedurom. W tym kontekście można polecić Santander Consumer Bank – wszystko jest przejrzyste i transparentne, a formalności można załatwić nawet w 15 minut! Więcej informacji na stronie https://www.santanderconsumer.pl/kredyty-gotowkowe/kredyt-gotowkowy,1.html

Artykuł sponsorowany


Polecany artykuł

Konkurs plastyczny Trwa konkurs plastyczny pt. „Chociaż moja babcia i dziadek zapominają, ja zawsze o nich...

x