Alternatywa dla akademika. - Kwadrat - Co za dzień
baner

Alternatywa dla akademika.


Alternatywą dla akademika jest wynajem mieszkania wspólnie z przyjaciółmi (lub na tzw. "doczepkę" z ogłoszenia), stancja u miłego (lub stetryczałego) seniora czy kupno mieszkania, ale to już opcja dla wybranych. Ale jak i gdzie szukać, dokonać najlepszego wyboru i nie dać się przy okazji naciągnąć na zbędne koszty?


Nie wszyscy studenci spoza Radomia zamieszkują akademiki. Dlaczego nie?! Powodów jest kilka. Jednym takie miejsce nie zostało przyznane, innym nie odpowiada zbyt hulaszczy tryb życia niektórych lokatorów, za duży hałas czy po prostu za niski standard wyposażenia pokojów. Bo nie oszukujmy się, co prawda dzisiejsze akademiki różnią się od tych PRL-owskich (chociażby remont 52 pokojów w zeszłym roku i zapowiadana modernizacja kolejnych 50 na ten rok w akademikach należących do Politechniki Radomskiej), ale czasami ich wygląd trąca myszką. Alternatywą jest wynajem mieszkania wspólnie z przyjaciółmi (lub na tzw. "doczepkę" z ogłoszenia), lokum stancji w otoczeniu miłego (lub stetryczałego) seniora czy kupno mieszkania, ale to już opcja dla wybranych. Ale jak i gdzie szukać, dokonać najlepszego wyboru i nie dać się przy okazji naciągnąć na zbędne koszty?

Wynajem mieszkania lub pokoju na "doczepkę". Wydawać by się mogło, że to bardzo proste zadanie. Otwieramy pierwszy lepszy serwis internetowy prezentujący nieruchomości na wynajem lub śledzimy lokalną prasę w celu wyszukania najlepszych propozycji. Ale bywa, że treści ogłoszeń nie są do końca prawdziwe. Bo albo zdjęcia w serwisie nie oddają stanu faktycznego mieszkania/pokoju, koszty w anonsie okazują się zaniżone, wychodzi również na jaw, że nie ma kompletnego wyposażenia typu pralka czy lodówka albo współlokatorzy sprawiają wrażenie niesympatycznych. Najczęściej studenci zaczynają od poszukiwania lokalu w bliskim otoczeniu uczelni lub poza centrum - ze względu na niższe koszty wynajmu. Ale niższe koszty to często gorsze warunki mieszkaniowe, dlatego warto przemyśleć decyzję czy wolimy mieszkać gorzej i docierać dłużej do uczelni, czy mieszkać rzut beretem od wydziału. Oczywiście, którą z opcji wybieramy zależy od zasobności naszego portfela, względnie rodziców. Ceny w Radomiu są bardzo zróżnicowane: od 300 złotych za osobę (plus media) do ok. 700-1500 złotych za kawalerkę. Warunki - bardzo często dyskusyjne.

Autor: Roksana Kowalewska
Oceń
Wasze komentarze


Polecany artykuł

Mieszkanie dla studenta Większość studentów chce uniknąć mieszkania w akademiku - hałas, ciasnota i ciągłe imprezy - nie...

x