Inauguracja roku akademickiego na UTH

Inauguracja roku akademickiego na UTH
Najlepsze wiadomości video z Radomia znajdziesz na naszym kanale na YouTube - TUTAJ

Na wstępie rektor Zbigniew Łukasik długo witał licznie zgromadzonych gości: studentów, pracowników naukowych, przedstawicieli władz miasta i województwa oraz reprezentantów współpracujących z uczelnią firm, instytucji i innych placówek naukowych. Profesor Łukasik chwalił się ostatnimi sukcesami uczelni.

- Dwa lata temu przejmowałem uczelnię z 12-milionowym długiem. Ciesze się, że dzięki wprowadzeniu planu naprawczego udało się spłacić wszystkie zobowiązania, a rok 2013 zamknęliśmy z zyskiem 14 mln zł netto. To sukces i ciężka praca wielu osób, którym bardzo chciałbym podziękować – powiedział Zbigniew Łukasik.

Rektor zaznaczył jednak, że wyniki finansowe to nie jedyny ostatni sukces uczelni.

- W czerwcu podpisaliśmy ważną umowę z firmą Airbus Helicopters. W naszej jednostce badawczej będą opracowywane rozwiązania dla tej firm. Jeżeli zostaną zaakceptowane, ich produkcja będzie odbywała się w Radomiu, bo takie są warunki umowy. Dodatkowo nasi studenci skorzystają z zagranicznych, płatnych stażów – podkreślał rektor UTH. - Sukcesem jest również uruchomienie nowych kierunków na naszej uczelni, w tym m.in. dziennikarstwa, zielonych technologii i wzornictwa II stopnia. Nagrodzone zostały również nasze innowacyjne na skalę krajową i europejską studia podyplomowe nowoczesne usługi biznesowe, które będziemy kontynuowali.

Zbigniew Łukasik podkreślił, że ważnym wydarzeniem było nadanie po raz pierwszy w historii uczelni tytuł doktora honoris causa Uniwersytetu Technologiczno - Humanistycznego im. Kazimierza Pułaskiego w Radomiu. Tytuł przypadł profesorowi Jerzemu Merkiszowi, związanemu z Politechniką Poznańską. Rektor cieszył się również z osiągnięć studentów, chóru uniwersyteckiego i drużyn sportowych. Podkreślał również udaną współpracę z uczelniami zagranicznymi. UTH ma podpisane 47 umów z innymi placówkami naukowymi, w ramach których studenci i pracownicy naukowi mogą wyjeżdżać na wymianę.

- Naszym wyzwaniem jest podtrzymanie dobrej kondycji uniwersytetu i osiąganie kolejnych sukcesów. W obliczu niżu demograficznego cieszymy się, że podtrzymujemy stały poziom rekrutacji. W tym roku dołącza do nas ponad 2 tys. studentów na studiach stacjonarnych. Witamy ich serdecznie – powiedział Zbigniew Łukasik.

Następnie odbyła się immatrykulacja, czyli uroczysty akt przyjęcia w poczet studentów uczelni, po której nastąpiły oficjalne przemówienia zaproszonych gości. Na zakończenie oficjalnych uroczystości wykład inauguracyjny pod tytułem „Różne oblicza współczesnego wzornictwa obuwia” wygłosiła dr hab. Irmina Aksamitowska-Szadkowska.


Aleksandra Jabłonka/ fot. Szymon Wykrota

Najświeższe wiadomości z Radomia i regionu znajdziesz na profilu CoZaDzien.pl na Facebooku - TUTAJ

Polecamy