Debata o wolności i poszanowaniu wizerunku

Debata o wolności i poszanowaniu wizerunku
Najlepsze wiadomości video z Radomia znajdziesz na naszym kanale na YouTube - TUTAJ

  Jak zachować równowagę między prawem do informacji i prawem do wolności a poszanowaniem prywatności? Co można, a co jest zakazane? W jaki sposób polskie prawo reguluje te kwestie i w jaki sposób można je interpretować? Jak bronić się przed nieetycznymi zachowaniami dziennikarzy? Tymi kwestiami zajmą się goście konferencji i festiwalu KAMERALNE LATO: twórcy i aktorzy: dr Janusz Zaorski, Anna Mucha, Lesław Żurek, przedstawiciele ZASP, ludzie nauki, prawnicy, dziennikarze.

Dyskusję moderować będzie dyrektor festiwalu dr Anna Wróblewska z Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie.

Według medioznawców nasila się zjawisko stosowania przez dziennikarzy niedozwolonych metod zbierania informacji w warunkach naruszenia prawa do prywatności osób powszechnie znanych. Obecnie zjawisko to nie dotyczy tylko tabloidów, ale także poważnych dzienników polskich i zagranicznych, które stosują takie zabiegi, jak utrwalanie wizerunków znanych osobistości wbrew ich woli, z ukrycia, za pomocą teleobiektywów ze znacznych odległości w warunkach naruszenia prywatności.

„W Stanach Zjednoczonych stosowanie niedozwolonych metod zbierania informacji przez media określane jest jako intrusive journalism. W takich przypadkach celem publikacji materiału prasowego jest z reguły pogoń za sensacją, skandalem, głównym zaś motywem wydawcy - osiągnięcie jak największych zysków” - pisze Joanna Sieńczyło-Chlabicz („Ochrona prywatności i wizerunku osób powszechnie znanych w świetle orzeczenia Europejskiego Trybunału Praw Człowieka - von Hannover v. Niemcy”, lex.pl). 

Nie trzeba być prawnikiem ani osobą powszechnie znaną, aby zauważyć, że ostatnie lata przyniosły w Polsce wzrost zainteresowania intrusive journalism.


7. Ogólnopolskie Spotkania Filmowe KAMERALNE LATO trwają do 12 lipca. Wszystkie szczegóły dostępne są na stronie: www.kameralnelato.pl.

Najświeższe wiadomości z Radomia i regionu znajdziesz na profilu CoZaDzien.pl na Facebooku - TUTAJ

Polecamy