Jak minął 2012 rok w radomskim sporcie? (część 2)

Królowa sportu na otwarcie nowego stadionu w Radomiu

W dniach 1-2 września 2012 w Radomiu królowała lekkoatletyka. W tym właśnie czasie w naszym mieście, odbywały się 29.  Młodzieżowe Mistrzostwa Polski, które były jednocześnie oficjalnym otwarciem nowego stadionu przy ul. Narutowicza. Impreza wypadła znakomicie i to nie tylko z czysto sportowego punktu widzenia. Reprezentantka ZTE Radom Karolina Jaroszek, zdobyła brązowy medal w biegu na 110 m ppł z czasem 14,33 sekundy. Kiedy swój bieg ukończyła Karolina, swój sukces święcił też jej klubowy kolega Dominik Witczak. Młody radomianin uzyskał 18,16 metrów w czwartej próbie konkursu pchnięcia kulą i zapewnił sobie tytuł młodzieżowego wicemistrza Polski.
Znakomicie sprawdził się także nowoczesny stadion, a głos w sprawie radomskiego obiektu, zabrała Irena Szewińska, która pojawiła się na mistrzostwach: - Stadion jest po prostu piękny. Jest bardzo kameralny, a jednocześnie niezwykle funkcjonalny. Muszę pogratulować władzom miasta za to, że w Radomiu powstał tak piękny stadion. Ja od początku wspierałam działania miejscowych władz w dążeniu do wybudowania tego obiektu. Taki obiekt był tu potrzebny.

Złoty medal Michała Cieślaka na Młodzieżowych Mistrzostwach Polski w boksie
Rok 2012 wspaniale zapisze się na karatach historii, jeśli chodzi o sporty indywidualne.  W finale kategorii ciężkiej Młodzieżowych Mistrzostw Polski, które odbywały się w Radomiu, wystąpił Michał Cieślak. Przedstawiciel radomskiej Broni podszedł do walki bardzo zmotywowany - nie dość, że walczył przed własną publicznością, to jeszcze jego rywalem był Dawid Deik (Czarni Słupsk), który w 2011 roku pozbawił go złotego medalu po kontrowersyjnej decyzji sędziów.Tym razem miało być inaczej. To nasz zawodnik miał zdobyć tytuł mistrzowski. Tak też się stało.
Pierwszą rundę zdecydowanie wygrał radomianin, który kilkukrotnie trafił rywala z prostej. W 2. rundzie Michał także miał przewagę, ale po jednym ciosie rywala zachwiał się na nogach. Chwilę później na deskach leżał Deik, który pośliznął się na mokrej podłodze bokserskiego ringu. W 3. rundzie dominował radomianin, zadając kilka mocniejszych uderzeń. Ostatecznie cały pojedynek wygrał Michał Cieślak na punkty jednogłośną decyzją sędziów (5:0). Pięściarz BTS-u Broni Radom wywalczył złoty medal.

Mistrzostwa Polski Seniorów zapasach w stylu klasycznym
- Piotrek Przepiórka Mistrzem Polski!

Podczas mistrzostw, które odbyły się pod koniec września, jako pierwszy z zawodników Olimpijczyka Radom na macie stawił się Dawid Dykier. Niestety w kategorii wagowej do 55kg musiał uznać wyższość rywala i nadzieje medalowe odłożyć na kolejny sezon. W kategorii do 66kg o brąz walczył Kamil Smorongiewicz, jednak i on nie zdołał wygrać swojej walki. W kategorii do 84 kg zdobycie medalu dla Olimpijczyka nie udało się również Mateuszowi Trederowi. O brązowy krążek w wadze 120 kg walczył też Rajmund Łoboda. Niestety, również bez sukcesu.

Mimo braku szczęścia radomskich zawodników, licznie zgromadzeni w hali sportowej Zespołu Szkół Budowlanych kibice na brak emocji nie mogli narzekać. W walce do 66 kg Daniel Rutkowski z klubu Olimpijczyka Radom, wywalczył brązowy medal, pokonując w małym finale Mateusza Wanke (Unia Racibórz). Ta sama sztuka również udała się Łukaszowi Fafińskiemu, który w kategorii do 74 kg stanął na najniższym stopniu podium.

Fani zapasów z zapartym tchem czekali przede wszystkim na finałową walkę Piotra Przepiórki (Olimpijczyk Radom) z Mateuszem Wolnym (Unia Racibórz). I jak się okazało, był to historyczny finał. Zapaśnik radomskiego klubu, pokonał swojego rywala, zapisując w karty historii radomskiego sportu! Niesiony ogromnym dopingiem  kibiców Piotrek sięgnął po złoty medal Mistrzostw Polski Seniorów. Po zakończonej walce, wykonał efektowne salto oraz... tzw. "suplesa" na swoim trenerze Zdzisławie Kolanku.

Wśród licznie zaproszonych gości mistrzostw nie zabrakło m.in Damiana Janikowskiego (brązowego medalisty IO w Londynie) Włodzimierza Zawadzkiego, Ryszarda Wolnego i Andrzeja Wrońskiego (złoci medaliści IO w Atlancie z 1996r.) oraz Józefa Tracza (trzykrotny medalista olimpijski - srebro w Barcelonie z 1992 r. , brąz w Seulu w 1988r i 1996 r. w Atlancie).

Warto również wspomnieć o świetnej organizacji turnieju - miasto stanęło na wysokości zadania i udowodniło, że Radom potrafi organizować imprezy sportowe o najwyższej randze w kraju.

(film jakości HD)

Ależ to był bieg! Tak można w skrócie podsumować występ Alicji Fiodorow na Paraolimpiadzie w Londynie. Radomianka zafundowała sobie i kibicom niesamowity wyścig na 200 metrów. Alicja z czasem 25,49 sek, zdobyła  w Londynie srebro i podbiła swój rekord życiowy. Fiodorow uległa jedynie Kubance Yunidis Castillo, która z czasem 24, 25 ustanowiła rekord świata. Alicja zdobyła także brąz w biegu na 400 m.

Dobrze spisali się także inni zawodnicy z Radomia. Mariusz Sobczak reprezentujący na co dzień barwy Startu Radom, zdobył srebro w skoku w dal, a jego klubowy kolega - Sebastian Powroźniak przywiózł z Londynu srebro i brąz. Zdobył je w drużynowych zmaganiach tenisa stołowego.

Leszek Kulig trzeci na MŚ Muay Thai
W dniach 12-14.03 odbywały się w Tajlandii Mistrzostwa Świata w Muay Thai WMF. Wśród uczestników zawodów mieliśmy pięciu przedstawicieli z Polski, wśród nich był radomianin Leszek Kulik. Zawodnik Teakewon-Do Radom startował po raz pierwszy na imprezie tej rangi. Walki na MŚ Muay Thai, odbywały się w 2 konkurencjach: amatorskie (walka 4 x 2 min w kaskach i ochraniaczach na korpus) i Pro-Am  (walka 3 x 3 min, bez kasków i ochraniaczy na korpus). Leszek miał wystąpić w obu konkurencjach, ale 3 ciężkie walki wśród amatoró, spowodowały, że nie wystąpił już w Pro-Am. Pierwszą walkę w wadze do 60 kg stoczył z zawodnikiem z Chin. Już w 2 rundzie po mocnym ciosie prawym łokciem i kolanem w klinczu rywal nie był w stanie walczyć dalej. W drugim pojedynku radomianin zmierzył się z  wymagającym zawodnikiem z Francji. Pierwsza runda była rozpoznawcza, a później poszło łatwo i dwie rundy wygrał Leszek. Niestety w walce o wejście do finału Leszek przegrał po trzech ciężkich rundach z zawodnikiem z Wietnamu. Radomianin uplasował się ostatecznie na trzecim miejscu i zmagania zakończył z brązowym medalem Mistrzostw Świata.