Statystyki i ciekawostki w drugiej lidze

Mecze z udziałem Radomiaka są najbardziej atrakcyjnymi spotkaniami w lidze? Wszystko na to wskazuje. W zestawieniu najwyższych zwycięstw domowych, "Zieloni" występują dwa razy, z dwoma zwycięstwami 5:0 (nad Olimpią Elbląg i Resovią). Wygraną takim samym stosunkiem bramek odniosła tylko Pogoń Siedlce, która pokonała 7:2 Gryf Wejherowo. Było to zarazem spotkanie z największą ilością strzelonych goli. Radomiak, już samodzielnie, znajduje się na pierwszym miejscu w rubryce "najwyższe wygrane wyjazdowe", za zwycięstwo 6:0 w Stargardzie. Radomianie pojawiają się też na liście najwyższych wyników remisowych, za trzykrotny wynik 2:2.

Tradycyjnie króluje Leandro. Brazylijczyk jest najlepszym strzelcem rzutów karnych z 10 wykorzystanymi "jedenastkami" na koncie. "Leo" strzelił też najwięcej goli w drugich połowach meczów (dziewięć) i najczęściej trafiał w meczach domowych - 11 razy. Co ciekawe, napastnik Radomiaka występuje też w innej klasyfikacji, w której ustępuje innemu piłkarzowi naszego zespołu. "Zieloni" zupełnie zdominowali statystykę strzelców w przeliczeniu na minuty. Tę tabelę otwiera Patryk Winsztal, który trafiał co 31 minut, drugi jest Leandro z bramką co 106 minut, a trzecie miejsce zajmuje Jakub Rolinc, który wpisywał się na listę strzelców co 128 minut. Rolinc i Winsztal królują również w klasyfikacji "jokerów" - piłkarzy, którzy po wejściu na boisko strzelili przynajmniej jedną bramkę. Ta sztuka obu zawodnikom udała się po trzy razy. Takiej samej sztuki dokonali Kamil Bętkowski oraz Paweł Wojciechowski. Dwa razy po wejściu na boisko bramkę zdobywał Maciej Filipowicz.

Najwięcej minut na boisku spędził m.in. Martin Klabnik, który pojawił się wśród sześciu zawodników, którzy grali "od deski do deski". Warto dodać, że Słowak jest w tym zestawieniu jednym z dwóch piłkarzy, którzy nie są bramkarzami - obok niego wszystkie mecze w pełnym wymiarze rozegrał też Damian Michalski z GKS-u Bełchatów. Na czwartym miejscu tego zestawienia plasuje się Rafał Makowski. Z kolei w gronie najczęściej schodzących z boiska zawodników znajdziemy Leandro, Patryka Mikitę i Damiana Szuprytowskiego (wszyscy czwarte miejsce, 11 razy). Na przeciwległym biegunie są Maciej Filipowicz, Michał Suchanek i Jakub Rolinc, którzy po 12 razy meldowali się na placu gry z ławki rezerwowych.

Jesienią w meczach ligowych w barwach Radomiaka zagrało 21 piłkarzy. "Zieloni" zajmują wysokie miejsce w klasyfikacji fair play. Radomianie są czwarci, za Olimpią Elbląg, GKS-em Bełchatów i Skrą Częstochowa. Piłkarzom z Radomia pokazano 45 żółtych kartek i jedną czerwoną. Osiem z "żółtek" otrzymał Damian Jakubik, co daje mu trzecie miejsce wśród kolekcjonerów żółtych kartoników. Radomianie niezmiennie należą do grona najchętniej oglądanych zespołów w lidze - pod względem frekwencji "Zieloni" są trzeci ze średnią 2400 osób.

Radomiak dominuje też w statystyce... rzutów karnych. Z 11 podyktowanych "Zieloni" wykorzystali 10. Jeśli chodzi o strzały z wapna, to radomianie mogą pochwalić się też sukcesem w ich... bronieniu. Tylko jeden z trzech rzutów karnych podyktowanych przeciwko Radomiakowi został wykorzystany.

Co ciekawe podopieczni trenera Dariusza Banasika plasują się w czołówce pod względem czasu spędzonego na boisku przez młodzieżowców. Młodzież "Zielonych" grała łącznie 4807 minut, co stanowi 23,21 proc. czasu, który spędzili na placu gry wszyscy zawodnicy. Warto dodać, że w poprzednim sezonie Radomiak plasował się w końcówce tego zestawienia, a młodzież przez cały sezon rozegrała o zaledwie 1300 minut więcej niż teraz. Obcokrajowcy z Radomiaka są natomiast na czele klasyfikacji rozegranych minut - 5353, czyli 25,85 proc.