II liga. Awans "Zielonych", twierdza Kluczbork zdobyta

II liga. Awans

Najważniejszym dla nas wydarzeniem jest oczywiście awans Radomiaka Radom w ligowej tabeli. "Zieloni" nie mogą być jednak w pełni usatysfakcjonowani. Nasza drużyna, poważnie osłabiona, zdołała wywalczyć zaledwie punkt w Krakowie. W spotkaniu z Garbarnią podopieczni Jerzego Cyraka przez długi czas kontrolowali przebieg spotkania. W drugiej połowie przeważali, jednak nie potrafili wykorzystać jednej z kilku dogodnych sytuacji. Gola na wagę remisu zdobył dopiero Leandro, który pewnie wykorzystał jedenastkę. Więcej o tym meczu pisaliśmy TUTAJ.

Mimo remisu Radomiak zdołał powrócić na ligowe podium. Punkty zgubiła bowiem Warta Poznań, a także ŁKS Łódź. Gdyby "Zielonym" udało się wygrać w stolicy małopolski, rzutem na taśmę moglibyśmy awansować na pozycję wicelidera.

Garbarnia Kraków - Radomiak Radom 1:1 (1:0)
Bramki: Mistrzyk (10') - Leandro (82', karny)

Radomiak: Gostomski - Klabnik (90' Stróżka), Świdzikowski, Grudniewski (76' Agu), Jabłoński, Wolak (74' Filipowicz), Bemba, Brągiel, Cupriak (83' Stanisławski), Leandro, Rolinc.

Największą niespodziankę sprawił Rozwój Katowice. Śląska drużyna, która wciąż znajduje się w strefie spadkowej, zdołała ograć Wartę Poznań na własnym boisku. Gospodarze od początku meczu sprawiali duże trudności faworyzowanym rywalom, jednak na bramkę kibice w Katowicach czekali ponad 40. minut. Tuż przed przerwą gola dla gospodarzy zdobył Adam Żak, który z bliska pokonał bramkarza gości. Po przerwie "Duma Wildy" ruszyła do ataku, ale nastawieni na kontry piłkarze Rozwoju nie odpuszczali. Efektem tego była czerwona kartka, którą za przerwanie jednej z takich akcji zobaczył Bartosz Kieliba. Niedługo potem Adam Żak podwyższył wynik na 2:0. Goście nie potrafili poradzić sobie z silnym tego dnia katowickim zespołem i kończyli mecz w dziewiątkę. Zbyt agresywnie rywala powstrzymał Bartosz Kalupa. Tym samym Warta przekreśliła swoje nadzieje, na ugranie choćby punkty na Śląsku i wypadła spoza strefy premiowanej bezpośrednim awansem do I ligi.

Rozwój Katowice - Garbarnia Kraków 2:0 (1:0)
Bramki: Żak (41', 62')
Czerwone kartki: Kieliba (58'), Kaluba (69') - obydwaj Warta.

Niespodziewanie punkty zgubił również ŁKS. Łodzianie podzielili się punktami z ROW-em Rybnik, choć znacznie lepiej weszli w spotkanie. Goście szybko zdobyli dwie bramki, lecz wtedy nastąpiło przebudzenie ROW-u. Gospodarze przejęli inicjatywę, jednak do przerwy nie udało im się zdobyć kontaktowego gola. Po zmianie stron skuteczność rybniczan poprawiła się i niedługo po powrocie na boisko dwukrotnie pokonała golkipera łódzkiego zespołu. Utracone prowadzenie rozdrażniło drużynę gości, którzy próbowali jeszcze odpowiedzieć, ale ta sztuka już im się nie udała. Efektem tego ŁKS stracił cenne punkty i do prowadzącego GKS-u Jastrzębie traci już pięć oczek.

ROW Rybnik - ŁKS Łódź 2:2 (0:2)
Bramki: Kalisz (58'), Jaroszewski (66') - Zagdański (1', 20')

Lider z Jastrzębia-Zdroju zdaje się być nie do zatrzymania. Tym razem piłkarze GKS-u sforsowali mury dotychczas niepokonanej twierdzy w Kluczborku. Miejscowy MKS był jedynym, obok Radomiaka, zespołem, który nie zaznał jeszcze porażki na własnym stadionie. Gospodarze legitymowali się co prawda niezbyt korzystnym bilansem - 1 zwycięstwo i aż 8 remisów. Tym razem jednak MKS musiał uznać wyższość rywala. Drużyna z Kluczborka długo się broniła, jednak w końcu skapitulowała. Po dośrodkowaniu z rzutu wolnego piłka trafiła pod nogi Kacpra Kawuli, który skierował ją do bramki, pieczętując widoczną od początku meczu przewagę GKS-u. Do końca spotkania goście bronili korzystnego rezultatu, który pozwolił im zwiększyć dystans dzielący ich od tercetu pościgowego.

MKS Kluczbork - GKS Jastrzębie 0:1 (0:0)
Bramka: Kawula (68')

Skuteczną pogoń zanotowali piłkarze GKS-u Bełchatów. "Brunatni" przegrywali na własnym boisku z Błękitnymi Stargard Szczeciński 0:2, jednak w ciągu kilku chwil zdołali odwrócić losy spotkania. Objęcie prowadzenia zajęło bełchatowianom... 240 sekund! Strzelanie rozpoczął najlepszy snajper GKS-u, Piotr Giel, a zakończył je Łukasz Pietroń, który pewnie wykorzystał jedenastkę. Goście nie zdołali już odpowiedzieć i wrócili do domu bez punktów.

GKS Bełchatów - Błękitni Stargard Szczeciński 3:2 (0:2)
Bramki: Giel (48'), Bartosiak (50'), Pietroń (52', karny) - Węsierski (28'), Skórecki (40')

Na pozostałych boiskach działo się niestety nieco mniej. Warto pochwalić Damiana Szuprytowskiego z Olimpii Elbląg, który w pojedynkę rozstrzelał Legionovię w Legionowie, trzykrotnie wpisując się na listę strzelców. Skromne zwycięstwo w Wejherowie odniosła Stal Stalowa Wola, która pokonała miejscowego Gryfa po bramce Artura Dziubińskiego. Takim samym wynikiem zakończył się mecz Siarki Tarnobrzeg z Wisłą Puławy. Zwycięskiego gola dla Siarki zdobył Dawid Witkowski. Komplet wyników dopełnia remis Gwardii Koszalin ze Zniczem Pruszków na własnym stadionie. W Koszalinie zobaczyliśmy cztery bramki, w tym jedną po wykorzystanym rzucie karnym.