Siatkarze z ZST wygrali XI ROM

Siatkarze z ZST wygrali XI ROM
Najlepsze wiadomości video z Radomia znajdziesz na naszym kanale na YouTube - TUTAJ
W czwartek (19 marca) w hali Zespołu Szkół Budowlanych odbył się finał rozgrywek XI Radomskiej Olimpiady Młodzieży w siatkówce chłopców. Pierwsze miejsce wywalczył zespół z Zespołu Szkół Technicznych, tuż za nimi uplasowało się IV LO im. dra Tytusa Chałubińskiego, a ostatni stopień podium przypadł VI LO im. Jana Kochanowskiego.

Podobnie jak w rozgrywkach dziewcząt, eliminacje odbywały się jesienią minionego roku. Już na początku zawodów było jasne, że bezsprzeczny faworyt, V LO im. Romualda Traugutta nie obroni tytułu mistrzowskiego - reprezantacja "Traugutta" podeszła do rozgrywek, mając jednak świadomość, że za posiadanie w swoim składzie zawodników z ważną licencją klubową (RCS Czarni), zostanie zdyskwalifikowana. Przypomnijmy, że wedle tegorocznego regulaminu ROM w rozgrywkach szkolnych nie mogą brać udziału czynni zawodnicy, a od ich ostatniego spotkania w barwach klubu musi minąć nie mniej niż 1 rok.

Zobacz galerię zdjęć

W związku z brakiem aktualnego mistrza, walka w obydwu półfinałach była niezwykle zacięta. Ostatecznie do gry o miejsca 1-4 awansowały drużyny ZS Samochodowych, VI LO ("Kochanowski"), ZS Technicznych i ZS Elektronicznych. Co ciekawe, dzień przed finałowymi potyczkami okazało się, że w ekipie "Elektronika" występowało dotychczas kilku graczy o niewyjaśnionej sytuacji klubowej. Po weryfikacji zawodników, do gry o medale przystąpiła drużyna z IV LO ("Chałubiński"), natomiast siatkarze ZS Elektronicznych mieli grać tylko o 5. lokatę.

W czwartkowy (19 marca) poranek "Chałubiński" po wyrównanej grze pokonał "Kochanowskiego" 2:1 i zapewnił sobie miejsce w meczu o złoto. "Samochodówka" zaś uległa Zespołowi Szkół Technicznych 0:2, który tym samym został rywalem IV LO. Mecz o 5. miejsce zakończył się walkowerem na korzyść "Elektronika" - ich przeciwnicy z Zespołu Szkół Spożywczych i Hotelarskich nie skompletowali bowiem "pierwszej szóstki". Spotkanie to odbyło się, ale jego wynik nie miał wpływu na końcową kolejność.

Wynik meczu o brązowy medal do końca był zagadką. W pierwszym secie "Kochanowski" dosyć łatwo rozprawił się z "Samochodówką" (25:21), jednak druga odsłona należała już do chłopców z technikum. Wygrali również dość gładko 25:20 i do rozstrzygnięcia potrzebny był tie-break. W nim jednak VI LO ani na moment nie odpuściło rywalom i głównie dzięki dobrej zagrywce, to licealiści wywalczyli krążki za trzecie miejsce.

Finał pomiędzy IV LO a "Energetykiem" faktycznie zasłużył na to miano. "Chałubiński" nie miał nic do stracenia, co zresztą udowodnili jego zawodnicy, kontrolując przebieg pierwszego seta. Licealiści już na początku pierwszej partii wypracowali sobie kilkupunktową przewagę (5:1, 10:7), którą utrzymywali do końca. Najpierw flot Szymona Tyki napsuł rywalom sporo krwi, a później świetna postawa przyjmujących w obronie i w przyjęciu sprawiła, że atomowa zagrywka ZST nie robiła na zespole większego wrażenia.

Przerwa w grze motywująco wpłynęła jednak na zawodników technikum. Drugą odsłonę rozpoczęli oni od serii mocnych serwisów, do których dołożyli też kilka punktowych bloków. "Chałubińszczacy" zaczęli popełniać proste błędy, co bez wahania wykorzystali przeciwnicy. "Energetyk" nie odpuścił nawet na moment, co pozwoliło rozgromić rywali aż 25:10.

Tie-break'a rozpoczęła wymiana ciosów z obu stron. Po serii efektownych akcji, na nieznaczne prowadzenie (5:2) wyszła ekipa ZS Technicznych, jednak już po chwili było 7:7, dzięki cierpliwej grze IV LO. Wtedy w polu serwisowym pojawił się siatkarz "Energetyka" Grzesiek Gawor, który już wcześniej straszył przeciwników swoją zagrywką. Tym razem nie było inaczej, a odrzuceni od siatki licealiści nie mieli nic do powiedzenia i na tablicy pojawił się wynik 13:9 dla ZST. Co prawda udało im się zdobyć jeszcze trzy oczka, ale ostatecznie to Zespół Szkół Technicznych okazał się zespołem lepszym i wygrał 15:12.

Statuetkę MVP finału otrzymał Mariusz Ostrowski (ZST), a wręczyli ją zawodnicy Cerradu Czarnych Radom: Wojciech Żaliński, Kamil Gutkowski i Michał Ostrowski, którzy swoją obecnością uświetnili finał rozgrywek XI ROM.

- Grałem w klubie przez cztery lata, ale od dwóch trenuję już tylko w szkole: zajęcia, SKS. W tym roku matura, całe przygotowania już za mną i mam nadzieję, że wynik będzie pozytywny. To nasz pierwszy medal, a mój ostatni rok w szkole. Przez cztery lata graliśmy, zajmowaliśmy pechowe czwarte miejsce, byliśmy bardzo blisko, a teraz w końcu się udało - powiedział nam najbardziej wartościowy gracz zawodów, Mariusz Ostrowski.

Skład ZS Technicznych: Mariusz Ostrowski, Tomasz Czyżewski, Grzegorz Gawor, Adrian Głowacki, Michał Prygiel, Paweł Tomczyk, Sebastian Kozioł, Piotr Józefowicz, Mateusz Szymczak, Bartłomiej Flis

Wyniki:
VI LO - IV LO 1:2 (25:16, 23:25, 13:15)
ZST - ZSS 2:0 (25:16, 25:21)
ZSSiH - ZSE 0:2 (walkower)
VI LO - ZSS 2:1 (25:21, 20:25, 15:5)
IV LO - ZST 1:2 (25:22, 10:25, 12:15)

Klasyfikacja końcowa XI Radomskiej Olimpiady Młodzieży w piłce siatkowej chłopców szkół ponadgimnazjalnych:
1. Zespół Szkół Technicznych im. Tadeusza Kościuszki
2. IV LO im. dra Tytusa Chałubińskiego
3. VI LO im. Jana Kochanowskiego
4. Zespół Szkół Samochodowych
5. Zespół Szkół Elektronicznych im. Bohaterów Westerplatte
6. Zespół Szkół Spożywczych i Hotelarskich

Karolina Kołtuniak / fot. Szymon Wykrota

Najświeższe wiadomości z Radomia i regionu znajdziesz na profilu CoZaDzien.pl na Facebooku - TUTAJ

Polecamy