SZYDŁOWIEC: Czy powstanie "Indiańska Droga"?

SZYDŁOWIEC: Czy powstanie
Najlepsze wiadomości video z Radomia znajdziesz na naszym kanale na YouTube - TUTAJ

Pomysłodawcą nazwania odcinka trasy S7 jako „Indiańska Droga Stanisława Supłatowicza” jest szydłowianin  Wiktor Cielecki. Swoją  propozycję przedstawia na blogu jak i na filmiku na Youtube. - Od lat trwa dyskusja na turystycznym rozwojem Szydłowca. Gmina i powiat szydłowiecki takie aspiracje mają.  Nadarza się okazja do dużej promocji naszego miasta, bez dodatkowych nakładów finansowych – mówi w filmiku Wiktor Cielecki.


W związku z tym, że droga przebiega m.in. przez Szydłowiec i powiat szydłowiecki, jak przyznaje pomysłodawca, taka nazwa to promocja samego miasta, która miałaby przyciągać turystów. - Byłaby to jedyna taka droga w Europie, którą pokazywałyby nawigacje samochodowe i pisano by o niej w przewodnich turystycznych. Turysta, który otrzymałby taką informację mógłby do Szydłowca przyjechać z premedytacją – wyjaśnia.

Wiktor Cielecki opublikował list otwarty do pani premier Ewy Kopacz w sprawie nadania nazwy na tym odcinku  drogi, który przebiega przez powiat szydłowiecki „Indiańską Drogą” W swoim filmiku zachęca także do wsparcia tej akcji.Kim jest Stanisław Supłatowicz?


Urodził się  w 1920 roku w Kanadzie. Żołnierz Armii Krajowej, pisarz i artysta pochodzenia indiańskiego. Sat Okh ( Długie Pióro) był synem indiańskiego wodza i Polki, która zbiegła cieśniną Beringa z Syberii do Kanady. W roku 1939 Stanisław Supłatowicz przyjechał do Polski gdzie zastało go wojna. W 1940 roku został aresztowany przez gestapo w Radomiu, brutalnie przesłuchiwany a następnie wysłany  do Niemieckiego Obozu Zagłady w Oświęcimiu. Podczas transportu ucieka i przystępuje do Armii Krajowej. Początkowo walczy w rejonie Częstochowy, później w partyzantce w Górach Świętokrzyskich a w 1944 r. wstąpił do oddziału 72 pp AK Podobwodu Szydłowiec i został zaprzysiężony przez por. Henryka Podkowińskiego "Rena".  „Kozak”  bo taki pseudonim otrzymał w Armii Krajowej był wielokrotnie ranny, za męstwo w walce otrzymał wiele odznaczeń : Krzyż Walecznych , Medal Wojska Polskiego Londyn 15.06.1948, Krzyż Armii Krajowej Londyn 10.08.1981 r., Odznaka Akcji "Burza" , Odznaka Korpusu "Jodła", Odznaka Żołnierzy AK – Po wojnie został aresztowany za przynależność do AK a w latach późniejszych pisał książki, odwiedzał dzieci w szkołach w tym i w Szydłowcu propagując miłość do ojczyzny. Tak więc rodowity Indianin zapewne spacerował ul Radomską w Szydłowcu nie ma co do tego żadnych wątpliwości.

RED. /fot. cozadzien.pl

Najświeższe wiadomości z Radomia i regionu znajdziesz na profilu CoZaDzien.pl na Facebooku - TUTAJ

#WieszPierwszy

Ostatnio komentowane

Polecamy