Szpitale na Józefowie i w Krychnowicach dołączą do RIT?

Szpitale na Józefowie i w Krychnowicach dołączą do RIT?
Najlepsze wiadomości video z Radomia znajdziesz na naszym kanale na YouTube - TUTAJ


Przypomnijmy, że kilka dni temu zarząd województwa podjął decyzję, że Regionalnym Instrumentem Terytorialnym nie będzie objęte miasto - tzw. lider i jego obszar funkcjonalny, czyli okoliczne gminy, a cały subregion. W przypadku naszego miasta będzie to obszar byłego województwa radomskiego.

Władze miasta wraz ze starostwem powiatowym w Radomiu złożyli już jeden projekt, który zakładał, że z RIT wsparcie finansowe otrzymają trzy szpitale: w Radomiu, Iłży i Pionkach oraz zostanie wybudowana sieć ścieżek rowerowych. Wniosek ten nie podoba się innym powiatom, które chcą większego udziału przy podziale pieniędzy. Szansa na osiągnięcie kompromisu będzie w piątek, kiedy to w Urzędzie Miejskim w Radomiu spotkają się samorządowcy z całego subregionu.

- Uważam, że to spotkanie może być owocne, ale przede wszystkim liczę na to, że do czasu debaty urząd marszałkowski prześle nam wytyczne, które w jasny i prosty sposób wyjaśnią nam, w jaki sposób należy konstruować projekty i określą jaki obszar ostatecznie obejmie RIT. Jako lider projektu z pewnością dalej będę za naszym "zdrowotnym" wnioskiem. Będę zachęcał, aby do lecznic, które już wymieniliśmy w projekcie dołączyć szpitale na Józefowie i w Krychnowicach. Uważam, że to zadanie jest o tyle ważne, że w RPO Mazowsza na kolejne lata na służbę zdrowia zostanie przeznaczone 240 mln zł. Na 5,5 mln mieszkańców województwa to kropla w morzu potrzeb - wyjaśnił prezydent Andrzej Kosztowniak.

Czy samorządowcom uda się opracować wspólny wniosek do RIT? Początek piątkowego spotkania o godz. 12 w Urzędzie Miejskim.

MS/foto. Archiwum

Najświeższe wiadomości z Radomia i regionu znajdziesz na profilu CoZaDzien.pl na Facebooku - TUTAJ

Polecamy