Strażacki jubileusz w Przysusze

Strażacki jubileusz w Przysusze
Najlepsze wiadomości video z Radomia znajdziesz na naszym kanale na YouTube - TUTAJ

 


Jubileusz rozpoczęło odsłonięcie pamiątkowej tablicy oraz uroczysta msza św. w miejscowym kościele. Później można było obejrzeć m.in. paradę wozów strażackich – tych najstarszych i nowoczesnych. Prezes Zarządu OSP w Przysusze złożył meldunek, powitał gości po czym nastąpiło podniesienie flagi narodowej.

Podczas obchodów nie zabrakło również wręczenia odznaczeń, medali i wyróżnień. Członek zarządu Rafał Rajkowski odznaczył Medalem Pamiątkowym „Pro Masovia” Jednostkę OSP Przysucha, burmistrza Tadeusza Tomasika i druha Józefa Pomykałę, dziękując im jednocześnie za ogromne zaangażowanie, bezinteresowność i poświęcenie w niesieniu pomocy osobom w potrzebie. 


Ochotnicze Straże Pożarne są jednymi z najstarszych i najbardziej zasłużonych dla lokalnych środowisk organizacjami. Przykładem jest OSP w Przysusze, która bierze aktywny udział w życiu lokalnej społeczności, a jej druhowie dają świadectwo patriotyzmu, profesjonalizmu i odpowiedzialności. Dziękujemy! - powiedział członek zarządu Rafał Rajkowski, wręczając odznaczenia.

Jednostka OSP w Przysusze powstała w 1917 r. Od razu przystąpiono do budowy remizy strażackiej wraz z czytelnią i salą widowiskową na prawie 70 osób. Strażacy pozyskali wóz, dwie sikawki, drabiny, węże, wiadra oraz umundurowanie. W latach dwudziestych jednostka osiągnęła wysoki poziom wyszkolenia bojowego, a druhowie zaczęli odnosić liczne sukcesy podczas zawodów powiatowych i wojewódzkich. U progu niepodległości pomoc miejscowym niosło 60 druhów.  W 1994 r. OSP Przysuchę włączono do Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego. Od 2015 r. jednostka działa w sekcji ratownictwa wodnego. Współpracuje z organizacjami i instytucjami działającymi w mieście. Obecnie w jej szeregach jest 35 strażaków, a 18 z nich jest uprawnionych do uczestnictwa w akcjach ratowniczych.

Najświeższe wiadomości z Radomia i regionu znajdziesz na profilu CoZaDzien.pl na Facebooku - TUTAJ.


Najświeższe wiadomości z Radomia i regionu znajdziesz na profilu CoZaDzien.pl na Facebooku - TUTAJ

Polecamy