REGION: O strażackich kronikach i kronikarzach

REGION: O strażackich kronikach i kronikarzach
Najlepsze wiadomości video z Radomia znajdziesz na naszym kanale na YouTube - TUTAJ

Będą warsztaty kronikarskie i zwiedzanie muzeum pożarnictwa, ale przede wszystkim powiatowy konkurs kronik i wydanych książkowo monografii OSP. Jaki jest główny cel wydarzenia? 

- Przede wszystkim chodzi nam o wspieranie kronikarzy, którzy społecznie dokumentują historie swoich jednostek OSP. A jest co wspierać, bo kroniki sięgają lat 1911, 1917, kiedy na naszym trenie powstały pierwsze jednostki OSP - wyjaśnia Andrzej Szczych, jeden z organizatorów przeglądu, prezes Powiatowego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych w Radomiu.

Do powiatowego konkursu zostało głoszonych 12 kronik prowadzonych przez jednostki OSP, oraz dwie wydane książkowo monografie. Najwyżej oceniona kronika i monografia wezmą udział w eliminacjach na poziomie wojewódzkim już 30 sierpnia w Płocku.

Wydarzeniu towarzyszy piknik strażacki, na którym będzie można zobaczyć m.in. jak sto lat temu gaszono pożar. 

- Chcemy pokazać inscenizację historycznego gaszenia pożarów przy pomocy sikawek konnych. To zaprezentują dwie jednostki OSP z Borkowic i OSP z Wyśmierzyc. Będą też wystawy kolekcjonerów, którzy zaprezentują m.in. stare hełmy i sprzęt pożarniczy oraz około 400 modeli samochód pożarniczych z różnych epok. Wystąpi orkiestra Ochotniczej Straży Pożarnej w Zwoleniu. Dla młodzieży przygotowaliśmy gry i zabawy sprawnościowe - wymienia atrakcje przygotowane na sobotę Andrzej Szczych. 

Wydarzenie zaczyna się o 11, w najbliższą sobotę w Dąbrówce Podłężnej w gminie Zakrzew. 

Organizatorem pikniku strażackiego jest Sławomir Białkowski, wójt gminy Zakrzew, Paweł Frysztak, Komendant Miejski PSP, oraz Andrzej Szczych, prezes Powiatowego Związku OSP w Radomiu.


(Na zdjęciu pokaz historycznego gaszenia pożaru przez strażaków z OSP Borkowice w czasie Anima Urbis 2015)apk/ fot archiwum cozadzien.pl

Najświeższe wiadomości z Radomia i regionu znajdziesz na profilu CoZaDzien.pl na Facebooku - TUTAJ

Polecamy