Prezydent Kosztowniak: "Wypaczono ideę RIT"

Prezydent Kosztowniak:
Najlepsze wiadomości video z Radomia znajdziesz na naszym kanale na YouTube - TUTAJ


Przypomnijmy, że radomski projekt RIT zakłada sfinansowanie modernizacji dziewięciu szpitali i zakup nowego sprzętu. Najwięcej miałby dostać Radomski Szpital Specjalistyczny (ponad 166 mln zł) i Mazowiecki Szpital Specjalistyczny (ponad 83 mln zł). Kolejne pieniądze zostałyby przekazane szpitalowi w Krychnowicach, a także lecznicom w Iłży, Pionkach, Zwoleniu, Kozienicach, Lipsku i Przysusze. W sumie wsparcie finansowe sięgnęłoby ponad 365 mln zł.

Kilka dni temu do naszego projektu RIT włączono również powiat grójecki tłumacząc, że placówki opieki zdrowotnej z tego subregionu nie mogą pozostać bez żadnego wsparcia finansowego (Grójec i okolice nie mogą liczyć na dofinansowanie w ramach Zintegrowanego Instrumentu Terytorialnego, który jest przypisany tylko do Warszawy), a sam Grójec jest silnie związany z Radomiem i przez 20 lat wchodził w skład województwa radomskiego.

ZMIANA ZASAD GRY W TRAKCIE MECZU

Tego typu argumentacja nie przekonuje władz Radomia, które uważają, że podjęta przez zarząd województwa mazowieckiego decyzja to nic innego, jak zmienianie zasad gry w trakcie meczu.

- Od samego początku Urząd Marszałkowski przekonywał nas, że RIT dotyczy miast regionalnych i ich obszarów funkcjonalnych. Chodziło o to, aby wesprzeć duże ośrodki oraz te samorządy, które mają z nimi silne powiązania historyczne, gospodarcze i społeczne. Teraz jednak do naszego wniosku dołącza się powiat grójecki, z którym nie mamy nic wspólnego. Od lat Grójec ma silniejsze związki z Warszawą. Nie dość, że do naszego projektu włączono dodatkowy powiat, to i tak nie zwiększono puli pieniędzy na realizację inwestycji. Takie zachowanie to wypaczenie idei RIT. Jako lider projektu nie mogliśmy w żaden sposób się temu przeciwstawić. Jednak jeśli coś pójdzie nie tak, to jako największe miasto będziemy z tego rozliczani. Dlatego postanowiliśmy wysłać pismo do marszałka województwa mazowieckiego, w którym sprzeciwiamy się tej niekorzystnej dla nas decyzji - oświadczył prezydent Andrzej Kosztowniak.

COŚ DOPISAĆ, COŚ WYKREŚLIĆ...

- Okazuje się, że do każdego wniosku zarząd województwa może sobie sam coś dopisać lub wykreślić. Idąc tą drogą wkrótce z radomskiego RIT będzie również korzystał Płock, Żyrardów i Siedlce. Jestem ciekawy, czy Radom będzie mógł pozyskać środki z warszawskiego ZIT? Idąc trybem rozumowania Urzędu Marszałkowskiego powinien. Liczymy na to, że ta niekorzystna dla nas decyzja zostanie zmieniona - dodał prezydent Kosztowniak.

Komisja Europejska przeznaczyła 5 procent środków z funduszu rozwoju regionalnego na wprowadzenie w Polsce RIT i ZIT. Mazowsze ma otrzymać na ten cel 130 mln euro.

- Jeśli decyzja zarządu zostanie podtrzymana, to z całą pewnością nie starczy pieniędzy dla nas. Mało tego, ostatnio zmniejszono kwotę wydatków na priorytet 9.1 „Inwestycje w infrastrukturę zdrowotną i społeczną” z 59,9 mln euro do 55,7 mln euro. Z tej puli miało pochodzić właśnie większość środków na radomski RIT. Nie dość, że zmniejszono ilość pieniędzy, to jeszcze dołożono nam kolejny powiat. Takie zachowanie nie ma merytorycznych podstaw - zakończył Sebastian Murawski, dyrektor Wydziału Funduszy Unijnych i Strategii Urzędu Miejskiego w Radomiu. 


MS/fot. archiwum cozadzien.pl

Najświeższe wiadomości z Radomia i regionu znajdziesz na profilu CoZaDzien.pl na Facebooku - TUTAJ

Polecamy