Ostrzeżenie: Intensywne opady deszczu

Ostrzeżenie: Intensywne opady deszczu
Najlepsze wiadomości video z Radomia znajdziesz na naszym kanale na YouTube - TUTAJ

Według prognoz Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej w Warszawie w ciągu najbliższej doby na Mazowszu spodziewane są opady przekraczające średnie miesięczne wartości z maja. Nie powinny one przynieść wzrostu stanu wód w rzekach. Nie ma też zagrożenia dla mieszkańców. Możliwe są natomiast lokalne podtopienia, uszkodzenia dróg i utrudnienia komunikacyjne. Wszystkie służby są postawione w stan podwyższonej gotowości.

 

Opady wystąpią na  obszarze całego województwa, a zwłaszcza w  jego środkowej części. Ich prognozowana wysokość wyniesie od 20 do 50 mm, a w Warszawie nawet ponad 60 mm. Opady będą długotrwałe, najbardziej intensywne wieczorem i w nocy, nie będą im jednak towarzyszyły burze. Utrudnienia spodziewane są zwłaszcza na terenach położonych w pobliżu małych cieków wodnych, szczególnie tam, gdzie nie ma skutecznego systemu odpływowego.

Wszystkie służby na terenie Mazowsza i w Warszawie są w ścisłym kontakcie z powiatowymi centrami zarządzania kryzysowego i z Wojewódzkim Centrum Zarządzania Kryzysowego. Państwowa Straż Pożarna wzmacnia obsadę. Jednostki z powiatów położonych na obrzeżach województwa będą wspomagać centralną część regionu.

Dokonany został także przegląd sprzętu – m.in. pomp, agregatów, a także zapór wodnych i worków z piachem. Powiatowe centra zarządzania kryzysowego zwrócą się do odpowiednich służb o zabezpieczenie dużych placów budowy. Mieszkańcy w celu zminimalizowania ewentualnych szkód mogą wystawić samochody z garaży oraz wyłączyć urządzenia elektryczne znajdujące się na niskich kondygnacjach zagrożonych podtopieniami.  

 

Źródło: Rzecznik Prasowy Wojewody Mazowieckiego

red. A.J.

Najświeższe wiadomości z Radomia i regionu znajdziesz na profilu CoZaDzien.pl na Facebooku - TUTAJ

Polecamy