Mazowsze nie zapłaci pełnego "janosikowego"

Mazowsze nie zapłaci pełnego
Najlepsze wiadomości video z Radomia znajdziesz na naszym kanale na YouTube - TUTAJ
W poniedziałek (17 marca) zarząd województwa mazowieckiego podjął decyzję o nie płaceniu pełnej marcowej ratyjanosikowego. Mazowsze zapłaci tyle, ile pozostanie na rachunku po zrealizowaniu zadań własnych samorząduczyli 1,7 mln zł. Poprzednie dwie ratypo 54 mln każda, samorząd zapłacił w pełnej wysokości, zaciągając na ten cel kredyt.

4 marca Trybunał Konstytucyjny uznał przepisy dotyczące „janosikowego” za niezgodne z konstytucją – zarówno algorytm naliczania „janosikowego” dla województw, jak i sposób redystrybucji subwencji. Trybunał orzekł, że w wyniku źle skonstruowanego prawa Mazowsze nie jest w stanie realizować zadań, do których zostało powołane.

12 marca marszałek Adam Struzik spotkał się z ministrem finansów Mateuszem Szczurkiem. Tematem spotkania był wniosek województwa o zaniechanie płacenia przez region „janosikowego” oraz o zaprzestanie dalszych egzekucji „niezapłaconych” w 2013 r. rat.

- Niestety, pomimo korzystnego dla Mazowsza wyroku trybunału, ministerstwo nie zamierza odstąpić od realizacji niezgodnego z Konstytucją RP przepisów ustawy o dochodach jednostek samorządu terytorialnego - stwierdza Marta Milewska, rzecznik prasowy Urzędu Marszałkowskiego Województwa Mazowieckiego.


Źródło: Urząd Marszałkowski Województwa Mazowieckiego

Najświeższe wiadomości z Radomia i regionu znajdziesz na profilu CoZaDzien.pl na Facebooku - TUTAJ

#WieszPierwszy

Polecamy