Radio Rekord Radom 29 lat z Wami Radio Rekord Radom 29 lat z Wami
PGlucyBkYXRhLXJldml2ZS16b25laWQ9IjEiIGRhdGEtcmV2aXZlLWlkPSI0NGIxNzY0MWJjOTg4OTU5NmEyZDdiN2ZkNTRiNWZlNSI+PC9pbnM+DQo=
PGlucyBkYXRhLXJldml2ZS16b25laWQ9IjEiIGRhdGEtcmV2aXZlLWlkPSI0NGIxNzY0MWJjOTg4OTU5NmEyZDdiN2ZkNTRiNWZlNSI+PC9pbnM+DQo=

Jastrzębia w budowie

Jastrzębia w budowie


[gallery id=1886]


Elżbieta Zasada, wójt gminy Jastrzębia: 

- W 2015 roku wybudowaliśmy trzy odcinki dróg gminnych: w Woli Owadowskiej, Wolskiej Dąbrowie i Bartodziejach. Powstał również odcinek kanału sanitarnego w Kolonii Lesiów. Na potrzeby OSP gmina kupiła pojazd pożarniczy. Na tę inwestycje wydaliśmy z budżetu 200 tys. zł, a 150 tys. pozyskaliśmy z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Plany inwestycyjne na ten rok dotyczą w dalszym ciągu przebudowy i remontów dróg gminnych oraz ich oświetlenia, bo nadal są takie potrzeby. Priorytetem w kolejnych latach będzie budowa kanalizacji sanitarnej. Tak strategiczne inwestycje nie mogą być zależne od inicjatywy obywatelskiej i od możliwości finansowych mieszkańców; to musi być spójny plan działania dla obszaru całej gminy. Nie miałam więc problemu, by przekonać radę i wprowadzić do tegorocznego budżetu fundusze na dokumentację tej inwestycji.
Budżet przewiduje ponadto przebudowę drogi gminnej w Lesiowie wraz z drogą wewnętrzną i oświetleniem oraz drogi Olszowa Wola – Goryńska, a także modernizację drogi gminnej w Dąbrowie Kozłowskiej. W tym roku wybudowanych zostanie pięć odcinków oświetlenia drogowego. Będą to pierwsze na terenie gminy Jastrzębia oświetlenia typu LED. Planujemy również dokonać wymiany lamp rtęciowych i sodowych na lampy LED w całej gminie.
Kontynuowana będzie budowa kanalizacji w Kolonii Lesiów. Opracowana zostanie także dokumentacja techniczna na budowę sieci wodociągowej w Dąbrowie Kozłowskiej oraz dokumentacja projektowa na budowę sieci kanalizacyjnej w Kozłowie i Dąbrowie Kozłowskiej, Lewaszówce, Mąkosach Starych i Nowych, Dąbrowie Jastrzębskiej, Woli Owadowskiej, Owadowie, Wojciechowie i Wólce Lesiowskiej oraz na budowę oświetlenia drogowego na odcinkach Jastrzębia – Dąbrowa Jastrzębska, Wojciechów - Wola Owadowska, Wólka Lesiowska –Sokoleniec. Inwestycje oświatowe to budowa boiska sportowego w Woli Goryńskiej i rozbudowa budynku szkoły w Kozłowie.

O gminie:

Jastrzębia jest gminą rolniczą średnio intensywną. 30 proc. położone jest w strefie chronionej Kozienickiego Parku Krajobrazowego. Obszar ten odznacza się ciekawym ukształtowaniem powierzchni i znaczną liczbą cieków wodnych (m.in. rzeka Radomka i Pacynka). W Woli Owadowskiej i Goryniu, częściowo położonych w otulinie Kozienickiego Parku Krajobrazowego, znajduje się udokumentowane, nieeksploatowane złoże węgla brunatnego. Gmina jest w całości zwodociągowana i ztelefonizowana, a w centralnej części skanalizowana. 90 proc. dróg to drogi asfaltowe.
Pierwsza wzmianka o Jastrzębi pochodzi z 1191 roku i dotyczy przyznania z niej – przez Kazimierza Sprawiedliwego - dziesięciny kolegiacie sandomierskiej. Wieś od najdawniejszych czasów należała do własności królewskiej w starostwie grodowym radomskim, ekonomii kozienickiej. Jastrzębia - położona w pobliżu Radomia i przy „brzóskim” trakcie handlowym łączącym Radom z Ryczywołem i przeprawami wiślanymi - była miejscem postoju kupców i oddziałów wojskowych.
Gmina to nie tylko licząca prawie 1 tys. mieszkańców wieś Jastrzębia, lecz także 19 sołectw położonych po obu stronach Radomki. W odróżnieniu od królewskiej Jastrzębi większość historycznych osad była własnością prywatną. Z kilku dworów, które niegdyś stanowiły siedzibę miejscowej szlachty, do dziś przetrwał zaledwie jeden - w Bartodziejach. To klasyczny dwór wzniesiony zapewne na przełomie XVIII i XIX wieku, rozbudowany w połowie XIX, wraz z kompleksem budynków folwarcznych i parkiem o unikalnym drzewostanie. W okresie budowy murowanego obiektu, tzn. w latach 30. i 40. XIX wieku, majątek należał do rodziny Mikulskich (1830-37), a po nich do Kuszewskich (1837-1844).
Innym obiektem godnym polecenia jest kościół parafialny w Goryniu pw. Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny. Budowę świątyni rozpoczął w 1840 roku ówczesny właściciel Gorynia - Andrzej Deskur. Kościół wybudowano w stylu renesansowym, wyposażenie to barok.

Dane teleadresowe urzędu gminy:

Urząd Gminy w Jastrzębi
Jastrzębia 110
26-631 Jastrzębia

tel. 48 384-05-05
fax. 48 384-05-04
adres e-mail: urzad@jastrzebia.pl

WÓJT GMINY
Elżbieta Janina Zasada
tel. 48 384-05-05
adres e-mail: wojt@jastrzebia.pl


Urząd pracuje:
poniedziałek: godz. 8-16
wtorek – piątek: godz. 7 – 15

PGlucyBkYXRhLXJldml2ZS16b25laWQ9IjMiIGRhdGEtcmV2aXZlLWlkPSI0NGIxNzY0MWJjOTg4OTU5NmEyZDdiN2ZkNTRiNWZlNSI+PC9pbnM+DQo=
PGlucyBkYXRhLXJldml2ZS16b25laWQ9IjMiIGRhdGEtcmV2aXZlLWlkPSI0NGIxNzY0MWJjOTg4OTU5NmEyZDdiN2ZkNTRiNWZlNSI+PC9pbnM+DQo=

#WieszPierwszy

Najnowsze wiadomości

PGlucyBkYXRhLXJldml2ZS16b25laWQ9IjE1IiBkYXRhLXJldml2ZS1pZD0iNDRiMTc2NDFiYzk4ODk1OTZhMmQ3YjdmZDU0YjVmZTUiPjwvaW5zPg0K
PGlucyBkYXRhLXJldml2ZS16b25laWQ9IjE1IiBkYXRhLXJldml2ZS1pZD0iNDRiMTc2NDFiYzk4ODk1OTZhMmQ3YjdmZDU0YjVmZTUiPjwvaW5zPg0K

Najczęściej czytane

PGlucyBkYXRhLXJldml2ZS16b25laWQ9IjE5IiBkYXRhLXJldml2ZS1pZD0iNDRiMTc2NDFiYzk4ODk1OTZhMmQ3YjdmZDU0YjVmZTUiPjwvaW5zPg0K
PGlucyBkYXRhLXJldml2ZS16b25laWQ9IjE5IiBkYXRhLXJldml2ZS1pZD0iNDRiMTc2NDFiYzk4ODk1OTZhMmQ3YjdmZDU0YjVmZTUiPjwvaW5zPg0K

Polecamy