Cmentarz w Cerekwi w rejestrze zabytków

Cmentarz w Cerekwi w rejestrze zabytków
Najlepsze wiadomości video z Radomia znajdziesz na naszym kanale na YouTube - TUTAJ


- Wpisem objęto także układ przestrzenny i komunikacyjny tej części cmentarza, bramę z 1903 roku, budynek kaplicy rodziny Pietrzykowskich z drugiej połowy XIX wieku, wewnątrz której zachował się ołtarz drewniany i tablice epitafijne, oraz najcenniejsze nagrobki i płyty nagrobne w raz z ich otoczeniem w promieniu 3 metrów – wylicza Agnieszka Żukowska, rzecznik mazowieckiego konserwatora zabytków.

Nekropolia w Cerekwi została założona w pierwszej połowie XIX wieku przez ks. Stanisława Kostkę Korffa – proboszcza cerekiewskiego w latach 1818-1854. Znajduje się tu wiele historycznych nagrobków wolnostojących, grobowców i płyt nagrobnych. Pochodzą z XIX wieku i połowy XX wieku. - W sumie zaewidencjonowano 31 zabytkowych obiektów – mówi Agnieszka Żukowska. - Prezentują różne typy: płaskorzeźbione stele, krzyże na cokole, pnie drzew na skale, rzeźby figuralne. Cenne są zwłaszcza trzy nagrobki - Eleonory Storc z 1836 roku Celiny Rutkowskiej z 1847 roku i Agnieszki Targowskiej z 1862 roku. Wykonane zostały w stylu neoklasycystycznym, czerpiącym z form antycznych. Pierwszy ma formę cippusa, drugi sarkofagu, trzeci obelisku.

Wśród pozostałych XIX-wiecznych na uwagę zasługuje nagrobek rodziny Czaplińskich z 1889 roku w formie monumentalnego krzyża na cokole, nagrobek ks. Gajewicza w formie architektonicznej steli oraz żeliwny nagrobek Strzemboszów. Najcenniejsze XX-wieczne zabytki to - nagrobek Janeczka Marciniaka z 1921 roku z figurką leżącego chłopca, nagrobek Ludwika Stępniewskiego z 1920 roku z figurą Chrystusa i Freitaga z 1908 roku z kolumną. Dominują nagrobki wykonane z piaskowca, w tym jeden z czerwonego (grobowiec rodziny Lewandowskich z 1919 roku) oraz jeden żeliwny.

- Cmentarz rzymskokatolicki w Cerekwi, a zwłaszcza jego najstarsza część, stanowi bezcenny dokument dziejów parafii i miejscowości – zaznacza Agnieszka Żukowska.

nika, 7Dni

Najświeższe wiadomości z Radomia i regionu znajdziesz na profilu CoZaDzien.pl na Facebooku - TUTAJ

Polecamy