Będzie nowy szlak turystyczny i rozbudowa skansenu

Będzie nowy szlak turystyczny i rozbudowa skansenu
Najlepsze wiadomości video z Radomia znajdziesz na naszym kanale na YouTube - TUTAJ


Oba projekty będą realizowane dzięki funduszom unijnym, z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego 2007-2013.

Projekt „Lipsko Park – rozwój aktywnej turystyki historycznej” będzie kosztował 730 tys. zł, unijne wsparcie to 500 tys. zł. Chodzi o wytyczenie Szlaku Powstańców Listopadowych i rozbudowanie oferty turystyczno-rekreacyjnej poprzez zagospodarowanie przestrzeni publicznej Lipska w taki sposób, aby stworzyć szereg atrakcji dla mieszkańców i przyjezdnych.

OD BAŁTOWA DO JANOWCA

Szlak przebiegać będzie od Bałtowa przez Solec aż do Janowca, łącząc się w Gniazdkowie ze Szlakiem Żółwia i Dinozaura. Odpowiednie oznakowanie i tablice z elementami komiksu o powstaniu pozwolą turystom zgłębić ten fragment polskiej historii.

Zimą szlak ma być miejscem uprawiania narciarstwa biegowego, a w pozostałe pory roku zamieni się w ścieżkę rowerową czy też w trasę nordic walking. Z myślą o najmłodszych zaplanowano plac zabaw, dla miłośnikach sportu będzie plac przeznaczony do zajęć fitness, a dla wielbicieli gier planszowych – duża szachownica.

W ramach projektu modernizacji ulegnie centrum Lipska - wymieniona ma być nawierzchnia w centralnie położonych parkach, powstanie nowa fontanna. Powstaną też nowe chodniki i plac w parku przed budynkiem starostwa. Zagospodarowana zostanie także skarpa łącząca centrum miasta z jego częścią południową. Zaplanowano również budowę mola z widokiem na miasto oraz pomost z przystanią dla kajaków.

NA CZOŁGI, ARMATY, HAUBICE I KATIUSZE

Dzięki półmilionowej unijnej dotacji skansen militarny 1 Armii Wojska Polskiego w Mniszewie wzbogaci się o nowoczesny pawilon wystawienniczo-handlowo-usługowy. - Projekt, w ramach którego podpisujemy umowę na blisko 0,5 mln zł, jest ciekawą formą pokazania i przybliżenia historycznego obrazu z dziejów Polski. Bez wątpienia jest to inwestycja, która posłuży przyszłym pokoleniom – podkreślał wicemarszałek Mazowsza Leszek Ruszczyk, podpisując umowę na dofinansowanie.

Całkowita wartość przedsięwzięcia to prawie 1 mln 156 tys. zł. W nowym pawilonie znajdą swoje miejsce obiekty zabytkowe – czołgi, armaty, haubice i dwie katiusze; będą także wystawy i galerie z czasów II wojny światowej. Obiekt pomieści salę ekspozycyjną, szatnię, recepcję, zaplecze, jadalnię, toalety wraz z toaletą dla osób niepełnosprawnych, a także pomieszczenia gospodarcze.

Ponadto dzięki unijnemu wsparciu oznakowane i zagospodarowane zostaną szlaki – ślady miejsc pamięci narodowej; organizowane będą też imprezy towarzyszące, np. uroczystości rocznicowe. W nowym punkcie obsługi turystów na odwiedzających skansen czekać będą materiały promocyjne, mapy, przewodniki oraz programy zwiedzania. Ważnym elementem projektu będzie również strona internetowa.

Skansen w Mniszewie, mający już 30 lat, upamiętnia walki związków taktycznych 1. Armii Wojska Polskiego na przyczółku warecko-magnuszewskim. Tworzą go: pomnik bohaterów walk, punkt oporu oraz ekspozycja sprzętu bojowego i inżynieryjno-saperskiego. Położony na porośniętych sosnowym lasem wydmach skansen chętnie odwiedzają goście nie tylko z Polski, ale także z zagranicy; byli tu Rosjanie, Niemcy, Anglicy, Francuzi, a także Belgowie, Szwedzi i Finowie.

Iwona Kaczmarska "7 Dni", fot. MJWPU

Najświeższe wiadomości z Radomia i regionu znajdziesz na profilu CoZaDzien.pl na Facebooku - TUTAJ

#WieszPierwszy

Polecamy