Zrealizują wszystkie wnioski

Zrealizują wszystkie wnioski
Najlepsze wiadomości video z Radomia znajdziesz na naszym kanale na YouTube - TUTAJ

Radom jest pierwszym na Mazowszu miastem, które pozyskało pieniądze z programu „Kawka”. Dziś prezydent miasta, Radosław Witkowski i prezes zarządu Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej Artur Dąbrowski podpisali umowę opiewającą na 1 mln 700 tys. zł. Do realizacji przyjęto 170 wniosków, w tym 36 ubiegłorocznych. Jednocześnie przekazano dobrą wiadomość dla pozostałych osób, które ubiegały się o dofinansowanie, ale ich wnioski nie zostały zakwalifikowane w ramach tej kwoty. W Narodowym Funduszu została podjęta decyzja, że Radom dostanie kolejne pieniądze na sfinansowanie pozostałych 104 złożonych w tym roku wniosków.

Program wymiany palenisk był realizowany także w 2014 roku, w którym wymieniono 177 pieców węglowych. - Wówczas wszystkie pieniądze na dotacje dla mieszkańców pochodziły z budżetu miasta - przypomina wiceprezydent Rafał Rajkowski i zapowiada, że w najbliższych latach jest planowana likwidacja ok. 3 tys. palenisk.

Pieniądze pozyskane z programu "Kawka" pokrywają 90% kosztów wymiany palenisk. Połowa z nich to dotacja, a połowa to nisko oprocentowana pożyczka. Brakujące 10% pokrywa miasto.

Program wymiany palenisk węglowych został podjęty w celu zmniejszenia stężenia szkodliwych pyłów w powietrzu, które zawierają substancje sprzyjające powstawaniu chorób układu oddechowego, nerwowego, układu krążenia i alergii. Środki z pierwszej edycji programu "Kawka", na którą zostały podpisane dziś dokumenty pozwolą na likwidację 260 pieców i kotłowni węglowych. W sumie, w obu edycjach zostanie wymienionych 427 palenisk.
apk/ fot. Joanna Gołąbek

Najświeższe wiadomości z Radomia i regionu znajdziesz na profilu CoZaDzien.pl na Facebooku - TUTAJ

#WieszPierwszy

Polecamy


Warning: getimagesize(img/zajawki/akwarium01.jpg): failed to open stream: No such file or directory in /var/www/clients/client1/web74/web/app/model/Meta.php on line 96