Zmarł ks. Józef Wójcik, który wykradł kopię cudownego obrazu

Zmarł ks. Józef Wójcik, który wykradł kopię cudownego obrazu
Najlepsze wiadomości video z Radomia znajdziesz na naszym kanale na YouTube - TUTAJ


Ks. infułat Józef Wójcik urodził się 2 listopada 1934 roku w Gałkach koło Gielniowa. Ukończył Seminarium Duchowne w Sandomierzu; święcenia kapłańskie otrzymał w 1958 roku. Pracował m.in. w parafiach w Ożarowie, Połańcu, Wsoli, Skarżysku-Kamiennej i Wierzbicy; w tej ostatniej w czasie wyznaniowego konfliktu.

Ks. Wójcik jako duszpasterz zasłynął z tego, że w czerwcu 1972 roku wykradł kopię cudownego obrazu Matki Bożej Częstochowskiej z Jasnej Góry, gdzie obraz był „więziony” przez władze komunistyczne. Kopię ikony – zamiast pustych ram peregrynujących wcześniej po Polsce – mogli po raz pierwszy zobaczyć wierni zgromadzeni na placu przed dzisiejszą katedrą. Z Radomia trafił do Suchedniowa, gdzie przez ponad 30 lat był proboszczem w parafii Świętego Andrzeja Apostoła.

Ks. Józef Wójcik był 18 razy karany przez władze PRL, dziewięciokrotnie więziony za obronę krzyży, odprawianie mszy św. oraz nauczanie dzieci i młodzieży religii. Po upadku komunizmu zaangażował się w działalność społeczną. Dzięki staraniom duchownego zbudowano m.in. kościół w Ostojowie i odrestaurowano kościół w Suchedniowie. Z jego inicjatywy przed radomską katedrą stanął pomnik Prymasa Tysiąclecia - kard. Stefana Wyszyńskiego. Ks. Wójcik był także kapelanem polskiej reprezentacji olimpijskiej w Atenach.

W ostatnich tygodniach walczył z chorobą nowotworową. Zmarł w niedzielę, 16 lutego. Miał 80 lat.

nika, "7 Dni"

Najświeższe wiadomości z Radomia i regionu znajdziesz na profilu CoZaDzien.pl na Facebooku - TUTAJ

#WieszPierwszy

Polecamy