Zadbaj o serce!

Zadbaj o serce!
Najlepsze wiadomości video z Radomia znajdziesz na naszym kanale na YouTube - TUTAJ


Najlepsze wiadomości video z Radomia znajdziesz na naszym kanale na YouTube - TUTAJ.

Lekarze kardiolodzy z Radomskiego Szpitala Specjalistycznego podkreślają, że choroby serca i układu krążenia są schorzeniami powszechnymi. Wynikają przede wszystkim wynikiem naszego stylu życia – stres, niewłaściwa dieta, brak aktywności fizycznej, palenia papierosów to główne  czynniki, od których  zależy nasze zdrowie -  podkreśla kierownik Pracowni Hemodynamiki Oddziału  Kardiologicznego w RSS Tadeusz Kalbarczyk i apeluje aby pacjenci, u których pojawi się  niepokojący ból w klatce piersiowej nie zwlekali ze  zgłoszeniem  się  po pomoc.

- Niestety radomscy kardiolodzy coraz częściej spotykają się z  sytuacjami, w których chorzy z bólem w okolicy mostka nie wzywają natychmiast pogotowia, ale czekają w domu wiele godzin. Często też  dopiero następnego dnia idą o własnych silach do przychodni, tam otrzymują skierowanie  i z bardzo dużym opóźnieniem trafiają  do szpitala – mówi Tadeusz Kalbarczyk

To właśnie  czas w  chorobach układu   krążenia - w tym przede wszystkim w zawale - ma   decydującą  rolę. Ważna  jest   tzw. „złota godzina” . Oznacza to, że jeśli w ciągu  godziny od powstania bólu spowodowanego zawałem serca chory  trafi pod opiekę kardiologów zawał nie powstanie lub będzie bardzo niewielki i nie wpłynie istotnie na dalsze życie chorego.

Problem jednak w tym, jak mówią radomscy kardiolodzy, że szpital przy Tochtermana ma dwa angiografy, z czego jeden jest urządzeniem przestarzałym i jest kłopot z jego serwisem technicznym. Angiograf to urządzenie wykorzystywane do udrażniania tętnic także przy zawałach serca. Koszt nowego urządzenia to według medyków około 2-3 mln złotych.
W oddziale  kardiologicznym Radomskiego Szpitala Specjalistycznego  rocznie hospitalizowanych jest około 3000 pacjentów,  wykonywanych jest  do tysiąca zabiegów ratujących życie.

W ostatnią niedzielę września obchodzony będzie Światowy Dzień Serca. Jest to inicjatywa Światowej Federacji Serca (WHF) z udziałem, i przy współfinansowaniu, WHO, UNESCO i UNICEF-u.  

Najświeższe wiadomości z Radomia i regionu znajdziesz na profilu CoZaDzien.pl na Facebooku - TUTAJ.


Najświeższe wiadomości z Radomia i regionu znajdziesz na profilu CoZaDzien.pl na Facebooku - TUTAJ

Polecamy