W Starym Ogrodzie wykarczują ponad 300 drzew

W Starym Ogrodzie wykarczują ponad 300 drzew
Najlepsze wiadomości video z Radomia znajdziesz na naszym kanale na YouTube - TUTAJ


Przebudowa istniejącego drzewostanu parku Stary Ogród wymaga usunięcia  najmniej wartościowych gatunków, w tym topól i klonów jesionolistnych. Większość topól rosnących w tym miejscu ma ponad 50 lat, tymczasem powinny być one zastąpione maksymalnie po 20 latach od momentu nasadzenia. Najwięcej tych drzew znajduje się wzdłuż rzeki Mlecznej, a ich mocno rozbudowany system korzeniowy przyczynia się do niszczenia skarp i koryta rzeki. Ponadto korony części topól są w 30 - 50 procentach obumarłe. Suche gałęzie łamią się i spadają, co stwarza duże zagrożenie dla osób wypoczywających w parku. 

DO USUNIĘCIA 25 PROCENT DRZEWOSTANU

- Posiadamy prawomocną zgodę konserwatora zabytków na usunięcie 326 drzew, stanowiących około 25 procent całego drzewostanu Starego Ogrodu. W dużej mierze są to samosiejki i odrosty klonów jesionolistnych. Zarówno topole, jak i klony są małowartościowymi gatunkami, które sadzono na szeroką skalę w czasach PRL ze względu na szybki i widoczny efekt nasadzeń. Niekoniecznie zostaną usunięte wszystkie drzewa ujęte w decyzjach na wycinkę, bowiem w trakcie przygotowania terenu pod inwestycje może okazać się, że niektóre rośliny rokują jeszcze żywotność i nie stanowią bezpośredniego zagrożenia dla spacerowiczów, lub nie kolidują z planowanymi elementami infrastruktury i nasadzeniami - tłumaczy Marcin Walasik, rzecznik Zakładu Usług Komunalnych w Radomiu.

Stary Ogród - zobacz galerię zdjęć

Co ważne, Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska pozytywnie zaopiniowała wniosek o rozpoczęcie prac pielęgnacyjnych przed zakończeniem się okresu lęgowego ptaków, czyli 15 października.

- Dlatego możemy już w tym tygodniu wkroczyć do parku. Pozyskane poprzez wycinkę drewno trafi do bazy ZUK i zostanie później zagospodarowane m.in. do wykonania gazonów, palisad oraz desek. Najmniej wartościowe drewno i gałęzie będą zrębkowane, czyli kruszone na drobne części. Zrębki wykorzystamy do obsypywania roślin iglastych na klombach - dodaje Marcin Walasik. 

10 FIRM CHCE ZMIENIAĆ STARY OGRÓD I LEŚNICZÓWKĘ

Przypomnijmy, że w ubiegłym roku podobna wycinka była prowadzona w parku Leśniczówka. Tam lokalna społeczność zaprotestowała przeciwko tym pracom. Część osób uważała, że poprzez te działania ogród stracił swój urok, a cześć drzew została usunięta bez potrzeby. Czy w przypadku Starego Ogrodu będzie podobnie? Zobaczymy. Jak zapewniają przedstawiciele ZUK, stare rośliny zostaną zastąpione szlachetnymi gatunkami, m.in. bukami purpurowymi, dębami szypułkowymi, lipami szerokolistnymi, a także klonami jaworowymi.

Dodajmy, że magistrat ogłosił przetarg na rewitalizację obu parków. W miniony piątek okazało się, że do przetargu stanęło aż 10 firm. Ich oferty będą teraz analizowane, możliwe, że zwycięzcę poznamy jeszcze w tym tygodniu. Na przebudowę miejskich zieleńców gmina otrzymała ponad 20 mln unijnego dofinansowania. W Leśniczówce pojawić się mają nowe nasadzenia drzew i krzewów, przebudowane zostaną alejki i ścieżki rowerowe, zmienione oświetlenie. Powstaną tu także place zabaw, skatepark, siłownia terenowa, górka saneczkowa, staw z fontanną i nowe szalety miejskie. Podobne prace zostaną przeprowadzone w Starym Ogrodzie, w tym że tu nie powstanie fontanna i skatepark.
Na wykonanie tych prac wykonawca będzie miał czas do 30 października 2015 roku. Do tego czasu zwycięzca przetargu będzie tez odpowiedzialny za utrzymanie zieleni w parkach. 

MS/fot. Szymon Wykrota

Najświeższe wiadomości z Radomia i regionu znajdziesz na profilu CoZaDzien.pl na Facebooku - TUTAJ

Polecamy