W rytmach oberków i mazurków

W rytmach oberków i mazurków
Najlepsze wiadomości video z Radomia znajdziesz na naszym kanale na YouTube - TUTAJ


Najlepsze wiadomości video z Radomia znajdziesz na naszym kanale na YouTube - TUTAJ.

Warsztaty przyśpiewkowe poprowadziła Maria Siwiec – znakomita śpiewaczka z Gałek Rusinowskich. Przyśpiewki na melodie mazurkowe, zwane w radomskim „wyrywasami”, śpiewano do muzykantów w czasie tańca. Sztuka przyśpiewywania nie należy do najłatwiejszych. Opiera się na wyczuciu rytmu mazurkowego, znajomości melodii i umiejętności układania na bieżąco krótkich, często zabawnych, rymowanych tekstów.

Potem można było uczyć się tańczyć. Część warsztatów prowadził Piotr Zgorzelski – znakomity tancerz oraz ceniony w Polsce nauczyciel i badacz polskich tańców tradycyjnych. Warsztaty poprowadzili też Maria i Wacław Siwcowie – wiejscy mistrzowie tańca i śpiewu z Gałek Rusinowskich. Państwo Siwcowie uczyli mazurka i oberka.

Wygodne obuwie na płaskiej podeszwie przydało się też wieczorem, kiedy naukę można było wykorzystać w praktyce podczas potańcówki. Do tańca zagrał wraz z kapelą znakomity harmonista Henryk Gwiazda z Radomia. Zagrali też uczniowie wiejskich mistrzów: Katarzyna Zedel i Sekund Hand, a także Zawołany Skład Weselny. Dobra Zabawa trwała do późnej nocy.


Najświeższe wiadomości z Radomia i regionu znajdziesz na profilu CoZaDzien.pl na Facebooku - TUTAJ.


Najświeższe wiadomości z Radomia i regionu znajdziesz na profilu CoZaDzien.pl na Facebooku - TUTAJ

Polecamy