W niedzielę święto radomskich lwowiaków

W niedzielę święto radomskich lwowiaków
Najlepsze wiadomości video z Radomia znajdziesz na naszym kanale na YouTube - TUTAJ


W uroczystej mszy świętej, która rozpocznie się o godz. 11.30, wezmą udział przedstawiciele organizacji społecznych, harcerstwa, liczne poczty sztandarowe oraz uczniowie, m.in. z Publicznego Gimnazjum im. Orląt Lwowskich w Potworowi i członkowie szczepu ZHP im. Orląt Lwowskich w Radomiu. Poświęcenia repliki obrazu, przed którym król Jan Kazimierz składał we Lwowie słynne śluby, ogłaszając Maryję Królową Korony Polskiej, dokona kanclerz kurii biskupiej, ks. prałat Edward Poniewierski. Gościem specjalnym uroczystości będzie ks. Józef Legowicz - proboszcz kościoła pw. Świętego Mikołaja w Kulikowie koło Lwowa, którą to świątynią opiekuje się radomski oddział Towarzystwa Miłośników Lwowa i Kresów Południowo-Wschodnich.

Matka Boża Łaskawa, zwana też Śliczna Gwiazdą Lwowa to słynący łaskami obraz z 1598 przedstawiający Matkę Bożą w czerwonej sukni i w zielonym płaszczu, siedzącą na tronie wśród obłoków i trzymającą na prawym kolanie stojącego małego Pana Jezusa. Oryginał znajduje się w skarbcu katedry na Wawelu, a w katedrze we Lwowie wisi jego współczesna kopia.

Replika obrazu Matki Bożej Łaskawej to nie jedyna inicjatywa radomskich lwowiaków. Od pewnego czasu starają się o postawienie w Radomiu – najchętniej na placu Jagiellońskim – monumentu upamiętniającego ofiary. Projekt pomnika przygotowują studenci Wydziału Sztuki Uniwersytetu Technologiczno-Humanistycznego. Wyniki konkursu ogłoszone zostaną w czerwcu.

nika, "7 Dni", fot. archiwum cozadzien.pl

Najświeższe wiadomości z Radomia i regionu znajdziesz na profilu CoZaDzien.pl na Facebooku - TUTAJ

Polecamy