Trwa wycinka w parku im. T. Kościuszki

Trwa wycinka w parku im. T. Kościuszki
Najlepsze wiadomości video z Radomia znajdziesz na naszym kanale na YouTube - TUTAJ
[gallery id=923]
W sumie w ramach wycinki znikną 72 drzewa, co stanowi około 5 procent całości drzewostanu  parku. Spośród roślin przeznaczonych do usunięcia najmniejsza jest lipa drobnolistna o obwodzie pnia około 10 centymetrów, zaś największy kasztanowiec o ponad dwumetrowym obwodzie pnia. Do wycinki zakwalifikowano grusze, jabłonie, wiśnie, śliwy, graby, robinie, klony i wiązy. Prawomocną zgodę na usunięcie drzew wydała radomska delegatura Mazowieckiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków. Około 20 drzew ujętych w decyzji otrzymanej od konserwatora zabytków jest już całkowicie suchych.

- Przed rozpoczęciem kompleksowej rewitalizacji parku im. Tadeusza Kościuszki planowano usunięcie około 200 drzew. Silny sprzeciw społeczności doprowadził do wycinki tylko około 50 drzew, co wpłynęło negatywnie na efekt rewitalizacji zieleni. W trakcie inwestycji nasadzono tam wiele szlachetnych gatunków drzew, krzewów i bylin. Z powodu nadmiernego zacienienia dolnych partii parku, które wynosi około 90 procent, zaburzona jest prawidłowa wegetacja roślin. W niektórych obszarach nie występują nawet trawniki. Maksymalny stopień zacienienia parków miejskich powinien wynosić około 70 procent - wyjaśnia Marcin Walasik, rzecznik ZUK.

Wycinka w ogrodzie będzie prowadzona w ciągu najbliższych dwóch tygodni. Termin ich zakończenia zależy w dużej mierze od pogody.

- Miejsca, gdzie trwa usuwanie drzew, są dokładnie odgradzane taśmą ostrzegawczą, lecz nie wszyscy ludzie stosują się do znaków i poleceń naszych pilarzy. Dlatego apelujemy o nie przechodzenie pod rozwiniętymi taśmami i omijanie alejek, koło których trwa wycinka - dodaje Marcin Walasik. 

MS/foto. ZUK

Najświeższe wiadomości z Radomia i regionu znajdziesz na profilu CoZaDzien.pl na Facebooku - TUTAJ

Polecamy