Trwa budowa astrobazy

Trwa budowa astrobazy
Najlepsze wiadomości video z Radomia znajdziesz na naszym kanale na YouTube - TUTAJ


Astrobaza to projekt, który z największym poparciem radomian znalazł się w tegorocznym budżecie obywatelskim. –  W tym przypadku pomysłowość wnioskodawców sięgnęła nieba. Cieszę się, że są osoby, które potrafią tak nieszablonowo myśleć, bo to dzięki ich inicjatywie już wkrótce będziemy mogli cieszyć się nowym obiektem - mówi wiceprezydent Konrad Frysztak

Astrobaza, czyli niewielkie obserwatorium astronomiczne powstaje na placu Publicznej Szkoły Podstawowej nr 17 przy ul. Wierzbickiej. Dwukondygnacyjny obiekt z kopułą obserwacyjną będzie wyposażony m.in. w wysokiej klasy teleskop. Urządzana jest także sala lekcyjna, w której nauczyciele będą mogli omawiać z uczniami wyniki obserwacji.

Budowa trwa od trzech miesięcy. Wykonawca ocenia, że zostało już wykonanych około 70-80 procent prac. - Cała konstrukcja budynku jest gotowa. Teraz układane są instalacje i trwają roboty wykończeniowe. Pod koniec listopada na górnym tarasie zostanie zamontowana kopuła obserwacyjna, w której będzie zamontowany główny teleskop –  mówi Tomasz Kuchcik z firmy, która buduje obiekt. Wszystkie prace mają się zakończyć do 12 grudnia. Po odbiorach technicznych obiekt zostanie oddany do użytku. - Pierwsze obserwacje nieba będzie można prowadzić już w styczniu. Chcemy, by astrobaza służyła nie tylko grupom dzieci i młodzieży, ale także wszystkim zainteresowanym – zapowiada wiceprezydent Konrad Frysztak.

Astrobazę buduje radomska firma Panelex, która w przetargu zaproponowała cenę nieco ponad 667 tys. zł.


M.S.

Najświeższe wiadomości z Radomia i regionu znajdziesz na profilu CoZaDzien.pl na Facebooku - TUTAJ

Polecamy