Tłusty czwartek

Tłusty czwartek
Najlepsze wiadomości video z Radomia znajdziesz na naszym kanale na YouTube - TUTAJ


"Powiedział Bartek, że dziś tłusty czwartek,
a Bartkowa uwierzyła, dobrych pączków nasmażyła" - mówi staropolskie przysłowie, które jest bezpośrednim nawiązaniem do jednej z najstarszych tradycji, jaką bez wątpienia jest tłusty czwartek, nazywany także zapustami lub ostatkami. Według kalendarza chrześcijańskiego obchodzony jest on w ostatni czwartek karnawału i poniekąd stanowi wstęp do szaleństw ostatkowych.
Niegdyś podczas tłustego czwartku nie zajadano się pączkami, specjałami tego dnia były wówczas słonina i boczek, które popijano wódką.

Jednak z biegiem czasu ta tradycja przerodziła się w "dozwolone" dla wszystkich, bez względu na wiek i płeć "dozwolone" objadanie się słodkościami i łakociami. Wśród wszystkich cukierniczych wyrobów najpopularniejsze jest pulchne ciasto drożdżowe, najczęściej nadziewane konfiturą, powszechnie znane jako - PĄCZEK. Nie zapominajmy również o kruchych ciastkach w kształcie kokardek, czyli o FAWORKACH nazywanych także CHRUSTEM.

Dawniej można było dostać w cukierni pączki posypane jedynie cukrem pudrem lub w lukrowej polewie. Teraz te specjały występują w różnorodnej dekoracji - polewane są czekoladą, posypywane wiórkami kokosowymi czy też kandyzowaną skórką pomarańczową. Oprócz najpopularniejszego nadzienia różanego, pojawiają się również pączki z adwokatem, serem lub budyniem, które nawet wytrawnemu smakoszowi przypadną do gustu. 

W tym dniu, jakże słodkim i radosnym zapomnijmy o liczeniu kalorii, diecie i innych nakazach zdrowego żywienia, bo kiedy, jak nie w tłusty czwartek pozwolić sobie na "coś" więcej? Tak więc: „Pączki, pączki, chrusty, chrusty - niech nam żyje czwartek tłusty!” SMACZNEGO!


D.T.-P.

Najświeższe wiadomości z Radomia i regionu znajdziesz na profilu CoZaDzien.pl na Facebooku - TUTAJ

Polecamy