Tanecznym krokiem przez przejście dla pieszych

Tanecznym krokiem przez przejście dla pieszych
Najlepsze wiadomości video z Radomia znajdziesz na naszym kanale na YouTube - TUTAJ


Czy kierujący samochodami zatrzymują się przed przejściami dla pieszych, czy chętniej przepuszczają osoby starsze czy młodsze? - mogli się o tym przekonać radomianie, którzy w środę przechodzili przez przejścia bez sygnalizacji świetlnej.

[gallery id=1328]

Instruktorka zumby, ucharakteryzowana na straszą osobę, w sposób nienaruszający przepisów ruchu drogowego, próbowała przejść przez przejście dla pieszych.
Kierowcy, którzy przepuszczali pieszą, nie kryli zdziwienia, gdy starsza osoba przeobrażał się nagle w zwinną tancerkę zumby. Na twarzach kierowców od razu pojawiał się uśmiech, który był dodatkowo wzbogacany drobnymi upominkami wręczanymi przez policjantów z mazowieckiej „drogówki”. Zaskoczenie było tym większe, iż Sylwia Socha pojawiła się ze swoimi podopiecznymi, które na transparentach wypisały hasła propagujące bezpieczeństwo na drogach.

Środowe działania spotkały się z ogromną życzliwością zarówno u kierowców, jak i pieszych. Jak sami mówili, nagradzanie, w tym elementami odblaskowymi oraz nietypowe akcje o wiele lepiej przemawiają do uczestników ruchu, niż mandaty, ponieważ zostają na dłużej w pamięci, a policjanci kojarzą się od tego momentu z osobami przyjaznymi.

Celem akcji „Bezpieczne przejście” była promocja bezpiecznych zachowań wśród uczestników ruchu drogowego, zarówno kierowców, jak i pieszych. Zwracanie uwagi na zachowanie kierowców wobec pieszych w czasie przekraczania przez nich jezdni, ale także zapobieganie wypadkom i kolizjom w rejonie przejść dla pieszych. Poprzez działania policjanci chcieli uświadomić użytkownikom dróg, jak duży wpływ na potrącenia pieszych ma zachowanie kierujących, jak i samych pieszych.

Główną przyczyną wypadków są błędy ludzkie, świadome odstępowanie od ustalonych reguł, które w konsekwencji prowadzą do tragedii na drodze. I o tych regułach policjanci przypominali dzisiaj w Radomiu zarówno kierowcom, jak i pieszym.

W 2013 na terenie Mazowsza na przejściach dla pieszych zginęło 9 osób (w tym 8 osób powyżej 60 roku życia), a rannych zostało 149 osób (w tym 40 powyżej 60 roku życia). W 2014 (do 31.10) na przejściach zginęło 10 osób (w tym 3 powyżej 60 roku życia), a rannych zostało 88 osób (w tym 20 powyżej 60 roku życia).Źródło: KWP zs. w Radomiu

Najświeższe wiadomości z Radomia i regionu znajdziesz na profilu CoZaDzien.pl na Facebooku - TUTAJ

Polecamy