Szykuje się zmiana gospodarki wodnej w Radomiu!

Szykuje się zmiana gospodarki wodnej w Radomiu!
Najlepsze wiadomości video z Radomia znajdziesz na naszym kanale na YouTube - TUTAJ

- Life Plus to program innowacyjny na skalę europejską – mówił na konferencji prasowej 31 marca senator Wojciech Skurkiewicz. – Inne polskie miasta będą się wzorować na naszych rozwiązaniach.

Program przewiduje m.in. "zwiększenie możliwości retencyjnych zalewu na Borkach", poprawę funkcjonowania stawów kolmatacyjnych na Borkach, stworzenie w okolicy ulicy Maratońskiej tzw. polderu zalewowego, który wchłaniałby nadmiar wody, budowę bulwarów w dolinie rzeki Mlecznej oraz poprawę jakości wody w Potoku Północnym.

Andrzej Kosztowniak, który był prezydentem Radomia w czasie gdy projekt był tworzony i składany do Komisji Europejskiej, zwraca uwagę, że przedsięwzięcie przyniesie nie tylko zdecydowaną poprawę gospodarki wodnej w mieście. Jego efektem będzie także powstanie terenów rekreacyjnych.

- Dzięki temu projektowi powstanie, wzdłuż rzeki Mlecznej, największy miejski park w Radomiu – mówił Andrzej Kosztowniak.

Całkowity koszt planowanej inwestycji jest obliczony na 25 mln złotych z czego 35 procent dofinansuje Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, a 55 proc. - Komisja Europejska.

Bruksela pozytywnie zaopiniowała radomski projekt, wyznaczając krótki czas (5 dni) na odpowiedź, czy Radom będzie realizować projekt i 10 dni na złożenie poprawek do projektu. Realizacja inwestycji ma trwać 5 lat. 

Czy miasto wyłoży około miliona zł na wkład własny do inwestycji?

- Dziwne by było, gdyby Radom nie zdecydował się na ten projekt. To wielka szansa. Koszt poprawy funkcjonowania stawów i zalewu na Borkach byłby dużo większy, niż wkład własny miasta w unijny  projekt - powiedział Andrzej  Kosztowniak.

APK, fot. archiwum cozadzien.pl

Najświeższe wiadomości z Radomia i regionu znajdziesz na profilu CoZaDzien.pl na Facebooku - TUTAJ

Polecamy