Święto służb mundurowych na deptaku

Święto służb mundurowych na deptaku
Najlepsze wiadomości video z Radomia znajdziesz na naszym kanale na YouTube - TUTAJ

 

Święto 42. Bazy Lotnictwa Szkolnego


Oficjalne uroczystości Dnia z mundurem rozpoczęła msza święta w Kościele Garnizonowym, po której na Placu Konstytucji 3 Maja rozpoczęła się defilada pododdziałów i pokaz musztry paradnej Orkiestry Wojskowej.

W uroczystościach wzięli udział przedstawiciele wszystkich służb mundurowych regionu radomskiego, władz miasta i województwa, a także instytucji miejskich i duchowieństwa.

Wiceprezydent miasta Karol Semik podziękował przedstawicielom służb mundurowych za ich wkład w obronność państwa, a także udaną współpracę z samorządem.

W czasie uroczystości medal Bene Merenti Civitas Radomiensis (dobrze zasłużonemu – społeczeństwo Radomia) otrzymał Tadeusz Przyłuski, urodzony w 1920 roku.  – To wybitna nagroda za wybitne zasługi. Pan Tadeusz w wymiarze swojego życia, zarówno prywatnego, jak i zawodowego w pełni zasłużył na to wyróżnienie. Serdecznie gratuluję i życzę nie stu lat, ale wielu, wielu ponad – powiedział wiceprezydent Karol Semik.

Tadeusz Przyłuski jest absolwentem gimnazjum im. Jana  Kochanowskiego w Radomiu, maturę zdawał w 1938 roku. Na początku wojny jako 19-latek został zastępcą komendanta, a następnie komendantem straży obywatelskiej w Radomiu. W latach 1940-45 był żołnierzem ruchu oporu,  redaktorem pism podziemnych, szefem komórki wywiadu Armii Krajowej. Po wojnie ukończył Katolicki Uniwersytet Lubelski, pracował jako prawnik i redaktor.

 - Bardzo serdecznie dziękuję za to wyróżnienie, chciałem podkreślić że wychowani byliśmy w duchu patriotyzmu i odpowiedzialności za ojczyznę. Mój związek z Radomiem był zawsze bardzo czynny, a w ostatnich latach specjalnie. To na skutek inicjatywy Przemysława Bednarczyka, z którym podjęliśmy trud przytoczenia wspomnień o Radomiu, nakręciliśmy na ten temat kilka filmów – powiedział Tadeusz Przyłuski. – Radom jest miastem mojej młodości, zawsze z chęcią tu przyjeżdżam. Mam nadzieję, że w następnych latach będę miał na tyle siły, aby móc dalej pracować na rzecz historii, kultury i dobra tego miasta – dodał.

W czasie uroczystości  zespół akrobacyjny „Orlik” przeleciał nad centrum miasta i wykonał nad zebranymi serce. Następnie na placu przed Urzędem Miejskim zaplanowano piknik służb mundurowych oraz koncert zepołu Lay D Funk.

A.J./ fot. Szymon Wykrota

Najświeższe wiadomości z Radomia i regionu znajdziesz na profilu CoZaDzien.pl na Facebooku - TUTAJ

Polecamy