Środa Popielcowa. Dziś zaczyna się post

Środa Popielcowa. Dziś zaczyna się post
Najlepsze wiadomości video z Radomia znajdziesz na naszym kanale na YouTube - TUTAJ

 

Popielec to uroczystość ruchoma, obchodzona w Kościele katolickim w różnych terminach, w zależności od daty Świąt Wielkanocnych. Wypada ona dokładnie 46 dni przed Wielkanocą i rozpoczyna okres Wielkiego Postu. Główny obrzęd Środy Popielcowej wywodzi się z czasów starożytnych, z tradycji judaizmu. Żydzi na znak postu i pokuty posypywali głowy popiołem. Miał to być akt najwyższej skruchy, polegający na uznaniu własnej marności w oczach Boga. Grzesznik podkreślał w ten sposób własną śmiertelność i znikomość.

 

W Kościele katolickim zwyczaj posypywania głowy popiołem w pierwszy dzień Wielkiego Postu został wprowadzony w XI wieku przez papieża Urbana II. Ustalono również, że popiół będzie pochodził z palm poświęconych w zeszłoroczną Niedzielę Palmową. Jan Paweł II ogłosił Popielec „dniem modlitw o pokój na świecie”.

 

W Środę Popielcową katolików obowiązuje post ścisły, a więc spożycie trzech posiłków bezmięsnych, w tym jednego do sytości. W kościołach kapłani odziani w fioletowe szaty liturgiczne, będące symbolem pokuty, odprawiają msze święte.

W Wielkim Poście przewodnim motywem jest nawrócenie, które Pismo Święte streszcza w trzech praktykach: modlitwie, poście i jałmużnie.

 

W tradycji ludowej w niektórych regionach Polski istniał również zwyczaj, zgodnie z którym w ten dzień posypywano popiołem pola, co miało zapewnić przyszły urodzaj.

Dagmara K / fot. archiwum cozadzien.pl

Najświeższe wiadomości z Radomia i regionu znajdziesz na profilu CoZaDzien.pl na Facebooku - TUTAJ
Anonim
lub
 • avatar
  ~przed Katedrą 2018-02-15 08:18
  Nie lepiej popiołem chodniki posypać przed dużymi domami Bożymi. Ślisko
  • oceń:
  • |
 • avatar
  ~wierny sługa 2018-02-14 11:26
  "Popielec, czyli Środa Popielcowa jest to święto kościelne, ale nie jest ono dniem wolnym od pracy." - pięknie napisane
  • oceń:
  • |

Polecamy