Spacerkiem po historii: hebrajskie napisy przetrwają?

Spacerkiem po historii: hebrajskie napisy przetrwają?
Najlepsze wiadomości video z Radomia znajdziesz na naszym kanale na YouTube - TUTAJ

Napis, który znajduje się wewnątrz podwórza na wschodniej elewacji kamienicy przy ul. Wałowej 1, najprawdopodobniej powstał w okresie międzywojennym. Niestety, zachował się jedynie we fragmentach. Tekst to reklama hotelu i restauracji, prowadzonych pod nazwiskiem A. Mentlik.
Czy ktoś zadba o tę pamiątkę przeszłości? Spytaliśmy
Tomasza Golę, inspektora z biura Mazowieckiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków Delegatura w Radomiu. Okazuje się, że napis nie został zapomniany.

- Budynek, na którym ocalały napisy, znajduje się na terenie zespołu urbanistyczno-architektonicznego miasta Radomia, który został wpisany do rejestru zabytków byłego woj. radomskiego we wrześniu 1989 r. - stwierdził Gola. - Kamienica podlega ochronie konserwatorskiej. Wszelkie prace remontowe przy elewacjach budynku, w tym dotyczące zamalowywania, przemalowywania czy oczyszczania napisów, muszą być uzgodnione z urzędem konserwatorskim. Właściciele, do których kamienica należy, muszę bezwzględnie dostosować się do tych warunków. Dodam, ze Fundacja Ochrony Dziedzictwa Żydowskiego przygotowuje wniosek o opinię w tej sprawie. Po jej uzyskaniu zostaną podjęte kolejne, stosowne działania administracyjne.

Roksana Kowalewska (r.kowalewska.cozadzien@op.pl), fot. Michał Sołśnia

Najświeższe wiadomości z Radomia i regionu znajdziesz na profilu CoZaDzien.pl na Facebooku - TUTAJ

Polecamy