Sondażowe wyniki i pierwsze komentarze.

Sondażowe wyniki i pierwsze komentarze.
Najlepsze wiadomości video z Radomia znajdziesz na naszym kanale na YouTube - TUTAJ
Dziś Polacy wybierali posłów i senatorów. Punktualnie o godz. 21 zakończyła się cisza wyborcza. Jak wynika z sondażu IPSOS (publikowanego na tvn24.pl) na pierwszym miejscu plasuje się Prawo i Sprawiedliwość z wynikiem 39,1 proc. poparcia. Partia uzyskała ponad 15,7 punktów procentowych więcej niż Platforma Obywatelska, która otrzymała 23, 4 proc. głosów. 


Na trzecim miejscu KWW Kukiz'15 z wynikiem 9 proc. Na czwartym miejscu .Nowoczesna  - 7,1 proc, piątym Zjednoczona Lewica - 6,6 proc. Następnie: PSL - 5,2 proc., KORWIN  - 4,9 porc.  i Razem - 3,9 proc. 

Sondaż IPSOS został opracowany na podstawie wyników prac tysiąca ankieterów, którzy byli obecni w 500 specjalnie wybranych lokalach wyborczych. Łącznie przeprowadzono ok. 50 tys. ankiet. Błąd nie powinien przekroczyć dwóch punktów procentowych.

Frekwencja wyborcza w Polsce wyniosła 56, 1 proc.,  w województwie mazowieckim 40, 4 proc. 

Prognozowany podział mandatów:

PiS - 242
PO - 133
Kukiz'15 - 44
Nowoczesna - 22
PSL - 18 
ZL, KORWIN, Razem - 0

Aby znaleźć się w sejmie partie muszą przekroczyć 5 procentowy próg, a w przypadku Zjednoczonej Lewicy, która tworzy koalicję 8 proc. 


PIERWSZE KOMENTARZE LOKALNYCH POLITYKÓW I DZIAŁACZY

W radomskim sztabie Prawa i Sprawiedliwości ogromna radość i wzruszenie. Zaraz po ogłoszeniu sondażowych wyników, pojawiły się gromkie brawa, ale i łzy szczęścia i wzruszenia.  Pojawiły się głosy, że PiS na taki sukces czekało ostatnich osiem lat. 

Marek Suski: - Dla nas to ogromny sukces, ale i wielka odpowiedzialność za kraj - mówił zaraz po ogłoszeniu wyników. 

Wieczór wyborczy PIS


Natomiast radomscy politycy Platformy Obywatelskiej przeżyli duży szok, ze względu na tak duże - prawie 16 proc. - przewagę.  

Leszek Ruszczyk: - Będziemy chcieli współpracować z obecnym rządem. To bardzo trudna sytuacja- mówił kandydat do sejmu po ogłoszeniu sondażowych wyników. 

Wieczór wyborczy PONieoficjalnie dowiedzieliśmy się o podziale mandatów w Radomiu (jest to prawdopodobny podział mandatów): PiS - 6 , PO - 2,  PSL - 1 , Kukiz'15 - 1

Jak tylko pojawią się oficjalne dane, będziemy informować.

W PSL nastroje są mieszane. Radość, że partii udało się wejść, ale z drugiej strony smutek, ze względu, że PiS ma większość - "to źle dla Polski"

Józef Bakuła, szef PSL  - Jeszcze wiele może się zmienić, jeszcze nawet partia Razem może wejść. 

Z kolei w .Nowoczesnej panuje radosna atmosfera. Jak podkreśla Cezary Brymora, jak na nową partię to spory sukces.  - Jeśli potwierdzą się wyniki to ziemia radomska ma jednego przedstawiciela - mówi Brymora. 

RED. / źródło tvn24.pl/ fot. Joanna Gołąbek

Najświeższe wiadomości z Radomia i regionu znajdziesz na profilu CoZaDzien.pl na Facebooku - TUTAJ

Polecamy


Warning: getimagesize(img/zajawki/wybory01.jpg): failed to open stream: No such file or directory in /var/www/clients/client1/web74/web/app/model/Meta.php on line 96