Skwer unii. Radomsko - wileńskiej czy wileńsko - radomskiej?

Skwer unii. Radomsko - wileńskiej czy wileńsko - radomskiej?
Najlepsze wiadomości video z Radomia znajdziesz na naszym kanale na YouTube - TUTAJ


18 stycznia 1401 roku wielki książę litewski Witold wystawił w Wilnie dokument, w którym uznawał zwierzchnictwo króla Władysława Jagiełły i Korony, ale z zachowaniem swoich dożywotnich rządów na Litwie. Zobowiązał się także - wraz z bojarami litewskimi - do przyłączenia ziem litewskich do Królestwa Polskiego. Bojarzy zastrzegli, że w przypadku bezpotomnej śmierci króla wspólnie z panami polskimi wybiorą nowego monarchę. Wileńską umowę potwierdziła - w marcu tego samego roku - rada koronna w Radomiu. Stąd nazwa - unia wileńsko-radomska. O tym ważnym wydarzeniu przypomina tablica, umieszczona na ścianie Domu Wielkiego, czyli pozostałości radomskiego zamku. Inskrypcja mówi zgodnie z prawdą historyczną – o unii wileńsko-radomskiej. Tymczasem ciągnący się od owej ściany Domu Wielkiego do ul. Wałowej skwer nosi nazwę… Unii Radomsko-Wileńskiej. Tak przynajmniej stanowi załącznik nr 1 do uchwały z 24 września 2012 roku w sprawie nazewnictwa obiektów (ulic i placów) na terenie miasta Radomia. Uchwała ta „porządkuje występujące w aktach prawa miejscowego przypadki błędów i ujednolica zapisy nazw ulic i placów”.

- To chyba niezbyt poprawny patriotyzm lokalny zdecydował o nadaniu nazwy „skwer Unii Radomsko-Wileńskiej”. Poprawna wersja to unia wileńsko-radomska, bo przecież zawarta została w Wilnie, wcześniej, i ratyfikowana w Radomiu – mówi historyk, prof. Dariusz Kupisz.

Podczas ostatniego posiedzenia komisji kultury Piotr Kotwicki zwrócił uwagę kolegów na błąd w nazwie skweru. – Skoro naszym hasłem jest „Siła w precyzji”, to i precyzyjne powinno być nazewnictwo – zauważył.

Członkowie komisji uznali, że kwestia powinna zostać sprostowana i to jak najszybciej.

– Ponieważ nadawanie nazw ulicom czy zmiana tych nazw należy do właściwości rady miejskiej, o zamianie unii radomsko-wileńskiej na wileńsko-radomską będą musieli zdecydować radni w drodze uchwały – przypomina Piotr Kotwiczki. – Postaram się napisać wniosek jak najszybciej.

nika "7 Dni", Fot. Michał Sołśnia

Najświeższe wiadomości z Radomia i regionu znajdziesz na profilu CoZaDzien.pl na Facebooku - TUTAJ

Polecamy