Skorumpowani urzędnicy?

Skorumpowani urzędnicy?
Najlepsze wiadomości video z Radomia znajdziesz na naszym kanale na YouTube - TUTAJ


Śledztwo w Prokuraturze Regionalnej w Lublinie zostało wszczęte 17 października 2014 roku, jako kontynuacja postępowania prowadzonego przez Prokuraturę Apelacyjną w Lublinie. Już w lipcu ubiegłego roku Waldemar Moncarzewski, rzecznik Prokuratury Regionalnej w Lublinie, wyjaśniał nam, że postępowanie toczy się w kierunku przestępstwa z art. 230 § 1 kk, polegającego na podjęciu się przez ustaloną osobę w zamian za korzyść majątkową, pośrednictwa w załatwieniu korzystnego dla jednego z oferentów, rozstrzygnięcia nieograniczonego przetargu publicznego na modernizację oświetlenia ulicznego. „Zachowanie sprawcy tego czynu miało przybierać postać przekazywania informacji i materiałów mogących mieć znaczenie dla rozstrzygnięcia postępowania przetargowego. W ramach śledztwa wyodrębniono wątek dotyczący przyjęcia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dla Brzustówki. W jego ramach wyjaśnieniu podlegają zagadnienia związane z wykupem nieruchomości objętych następnie miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego przez grupę osób, która mogła uzyskać informacje o przewidywanych zamierzeniach inwestycyjnych na tym terenie” - pisał nam wówczas w mejlu Moncarzewski.

Teraz wiadomo, że śledztwo jest wielowątkowe i obejmuje m.in. kwestie przetargu na modernizację oświetlenia ulicznego o wartości 7 mln zł ogłoszonego w 16 maja 2014 r. i okoliczności przyjęcia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dla Brzustówki.

W ubiegłym miesiącu trzem osobom przedstawiono zarzuty popełnienia przestępstw o charakterze korupcyjnym, ale nie odnoszą się one ani do wspomnianego przetargu, ani planu zagospodarowania dla Brzustówki. - Pierwszemu z podejrzanych przedstawiono zarzut wręczenia funkcjonariuszowi publicznemu korzyści majątkowej w kwocie 5 tys. zł w zamian za udzielenie zamówienia publicznego ustalonemu podmiotowi gospodarczemu. Drugiemu podejrzanemu (funkcjonariusz publiczny) przedstawiono dwa zarzuty przyjęcia korzyści majątkowych w kwocie 14 tys. 900 zł w zamian za udzielenie zlecenia na obsługę prawną jednostki samorządowej oraz kwocie 7 tys. 500 zł w zamian za udział w organach spółek samorządowych, a nadto zarzut przekroczenia uprawnień poprzez wywieranie bezprawnego wpływu na zatrudnienie określonej osoby w samorządowej jednostce organizacyjnej – wylicza Moncarzewski. - Trzeciemu z podejrzanych (funkcjonariusz publiczny) przedstawiono zarzuty przyjęcia korzyści majątkowej w kwocie 5 tys. zł w zamian za udzielenie zamówienia publicznego ustalonemu podmiotowi gospodarczemu oraz przekroczenia uprawnień poprzez takie przeprowadzenie konkursu by jego wynik pozwalał na zatrudnienie określonej osoby w samorządowej jednostce organizacyjnej.

Prokuratura nie ujawnia szczegółów na temat osób podejrzanych, ani treści postawionych im zarzutów. - Wobec wszystkich podejrzanych prokurator zastosował środki zapobiegawcze w postaci poręczeń majątkowych w kwotach od 10 tys. do 40 tys. zł. oraz zakaz opuszczania kraju – informuje Moncarzewski. 

Śledztwo zostanie prawdopodobnie przedłużone. 

Najświeższe wiadomości z Radomia i regionu znajdziesz na profilu CoZaDzien.pl na Facebooku - TUTAJ


Roksana Chalabry, fot. archiwum CoZaDzien.pl

Najświeższe wiadomości z Radomia i regionu znajdziesz na profilu CoZaDzien.pl na Facebooku - TUTAJ

Polecamy