Siły Powietrzne pożegnały maszynę - weterana

Siły Powietrzne pożegnały maszynę - weterana
Najlepsze wiadomości video z Radomia znajdziesz na naszym kanale na YouTube - TUTAJ

Były to ostatnie egzemplarze statków powietrznych, które - jak do tej pory - były najdłużej eksploatowanymi samolotami Wojska Polskiego. Na uroczystości w Radomiu przybył dowódca Sił Powietrznych generał broni pilot Lech Majewski, który pożegnał się z maszyną słowami: "Żegnaj bohaterze. Służba skończona".

[gallery id=282]

Jak informuje rzecznik prasowy Dowódcy Sił Powietrznych ppłk Artur Goławski, Generał nagrodził trzech oficerów i siedmiu podoficerów z 8. Bazy Lotnictwa Transportowego i 42. Bazy Lotnictwa Szkolnego. Zostali wyróżnieni za wzorowe wykonywanie zadań służbowych na ziemi i w powietrzu podczas lotów bądź obsług An-2. Podpułkownik Goławski dodaje, że jako ostatni - w barwach Sił Powietrznych - wzbił się w niebo nad Radomiem An-2TD o numerze burtowym 0852 (numer fabryczny 1G10852) - weteran podniebnych szlaków, który został wyprodukowany 14 sierpnia 1969 roku, zaś eksploatowany był od 15 sierpnia 1969 roku. W sumie w wojsku służyło łącznie około 140 samolotów An-2. Znaczna ich liczba, po zakończeniu kariery wojskowej, została przejęta przez instytucje cywilne, w tym aerokluby.

Najwięcej maszyn tego typu eksploatowały "Szkoła Orląt" w Dęblinie, lotnictwo Marynarki Wojennej oraz kolejne jednostki lotnictwa transportowego, stacjonujące na lotnisku w Krakowie-Balicach. Także wiele pułków bojowych miało na stanie jeden dwupłatowiec lub dwa dwupłatowce tego typu, użytkowały je w charakterze maszyn łącznikowych. Najwięcej samolotów - aż 115 sztuk-  An-2 było eksploatowanych w Wojsku Polskim w latach siedemdziesiątych. 

Podpułkownik Goławski dodaje, że ostatniej parze An-2, użytkowanej w Radomiu, upływa właśnie resurs kalendarzowy na płatowiec. W listopadzie maszyny te uczestniczyły jeszcze w szkoleniu instruktorów spadochronowych. Kolejne cztery An-2 są w Krakowie, ale resurs skończył im się nieco wcześniej i teraz czekają na przekazanie nowym właścicielom. Rozdzielaniem mienia powojskowego między instytucje prowadzące działalność społeczną, kulturalną i promujące obronność zajmuje się w imieniu ministra obrony Departament Wychowania i Promocji Obronności MON.

red. Anna Prokop/ źródło: Siły Powietrzne

Najświeższe wiadomości z Radomia i regionu znajdziesz na profilu CoZaDzien.pl na Facebooku - TUTAJ

Polecamy