Siedziba Lasów Państwowych zabytkiem

Siedziba Lasów Państwowych zabytkiem
Najlepsze wiadomości video z Radomia znajdziesz na naszym kanale na YouTube - TUTAJ

[gallery id=976]

- Obiekt znalazł się w rejestrze zabytków z uwagi na zachowane wartości historyczne i artystyczne. To doskonały przykład nowoczesnej architektury modernizmu, realizowanej w Radomiu w latach 30. XX wieku – uzasadnia decyzję konserwatora Agnieszka Żukowska, rzecznik Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Warszawie. - Przeprowadzane w ciągu minionych lat remonty i inwestycje nie wpłynęły negatywnie na wygląd zewnętrzny budynku, jego bryłę, gabaryty oraz wystrój elewacji. Obiekt stanowi istotny element architektoniczno-przestrzenny w ukształtowanej historycznie zabudowie ul. 25 Czerwca. Ponadto jest ważnym dokumentem historii powojennej Polski i Radomia w związku z masowymi protestami antyrządowymi 25 czerwca 1976 roku, które zapoczątkowały ogólnopolską konsolidację środowisk opozycyjnych. Świadczy również o długich dziejach i rozwoju instytucji Lasów Państwowych w Radomiu.

Budynek wzniesiono w 1938 roku, według projektu inż. Waleriana Sahajdakowskiego, pod kierunkiem inż. arch. J. Zabłockiego, z przeznaczeniem na siedzibę Dyrekcji Lasów Państwowych. Podczas II wojny światowej mieścił się tu niemiecki Urząd Leśny. W latach 1975-89 gmach był siedzibą Komitetu Wojewódzkiego Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej. Od 1990 roku ponownie mieści się w nim Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych.

W środku budynek od 1938 roku bardzo się zmienił. Największe zmiany nastąpiły po wydarzeniach czerwca 1976 roku, kiedy to wnętrze zostało częściowo spalone podczas protestów robotniczych. Wyremontowano; wymienione lub odtworzone zostały klatki schodowe i stolarka okienna. Zmienił się wystrój, pomieszczenia podzielono inaczej niż na początku.

Po lewej stronie od wejścia, na elewacji skrzydła północnego budynku, zachowało się oryginalne godło państwowe z okresu II Rzeczypospolitej z napisem „Lasy Państwowe”.

nika "7 Dni", fot. M.S.

Najświeższe wiadomości z Radomia i regionu znajdziesz na profilu CoZaDzien.pl na Facebooku - TUTAJ

Polecamy