Sesja rady miejskiej na żywo!

Sesja rady miejskiej na żywo!
Najlepsze wiadomości video z Radomia znajdziesz na naszym kanale na YouTube - TUTAJ
PGlucyBkYXRhLXJldml2ZS16b25laWQ9IjciIGRhdGEtcmV2aXZlLWlkPSI0NGIxNzY0MWJjOTg4OTU5NmEyZDdiN2ZkNTRiNWZlNSI+PC9pbnM+PHNjcmlwdCBhc3luYyBzcmM9Ii8vci5jb3phZHppZW4ucGwvc2VydmVyL3d3dy9kZWxpdmVyeS9hc3luY2pzLnBocCI+PC9zY3JpcHQ+
PGlucyBkYXRhLXJldml2ZS16b25laWQ9IjciIGRhdGEtcmV2aXZlLWlkPSI0NGIxNzY0MWJjOTg4OTU5NmEyZDdiN2ZkNTRiNWZlNSI+PC9pbnM+PHNjcmlwdCBhc3luYyBzcmM9Ii8vci5jb3phZHppZW4ucGwvc2VydmVyL3d3dy9kZWxpdmVyeS9hc3luY2pzLnBocCI+PC9zY3JpcHQ+

Program sesji można znaleźć - TUTAJ

Relacja live

20.27

 

Dariusz Wójcik zakończył obrady LXIX Nadzwyczajnej Sesji Rady Miejskiej w Radomiu.

20.26

 

Radny Szary w imieniu wnioskodawców powiedział, że nie mają stanowiska do zajęcia.

20.18

 

Konrad Frysztak: Udzieliłem odpowiedzi na wszystkie pytania zadane merytorycznie. Została tylko sprawa budynku sądu przy Struga. On zostanie przyjęty i zburzony. Mówiliśmy o tym już wiele razy.

20.16

 

Karol Semik: Panie radny Szary, pan rozpoczyna swoje wystąpienia od krzyku, a to nie jest wychowawcze, bo na nas patrzą również młodzi radomianie.

20.15

 

W imieniu prezydenta wypowiada się Karol Semik.

20.14

 

Dariusz Wójcik: Napisałem do pana prezydenta SMS-a takiej treści: "Panie prezydencie zapraszam na sesję, bo pan prezydent Frysztak wywołuje awantury. Czekamy na pana z niecierpliwością". Radosław Witkowski odpisał, że przewodniczący jest od prowadzenia obrad.

20.10

 

Dariusz Wójcik wznowił obrady. Na sali nie ma prezydenta Radosława Witkowskiego.

19.45

 

Dariusz Wójcik ogłosił 30 minut przerwy i zażądał, aby na salę wrócił prezydent Witkowski i przywołał do porządku Konrada Frysztaka.

19.45 

 

Marek Szary: Jeszcze kupki nie napisałem, żeby pan zrobił! Tak radny Szary zwrócił się do Konrada Frysztaka. Wiceprezydent Radomia mocno się oburzył, zaapelował o kulturę i przerwał swoje wystąpienie. 

19.41

 

Konrad Frysztak: Nie jest prawdą, że nic nie mamy, jeżeli chodzi o projekt. Mamy dokumentację projektową czekamy na pozwolenie z wydziału architektury.

19.35

 

Dariusz Wójcik: Zakończyła się era Polaka-niewolnika. Tak stwierdził przewodniczący w odpowiedzi na słowa Ryszarda Fałka, który tłumaczył, że wykonawca Radomskiego Centrum Sportu ma problemy z pracownikami, bo Polacy nie chcą pracować za niskie stawki.

19.31

 

Ryszard Fałek: Muszę się zgodzić z radnym Sobierajem. Ta sesja nie ma sensu.

19.23

 

Marek Szary: Przez trzy miesiące jesteśmy oszukiwani, że nie dajemy pieniędzy na coś czego nie ma! Na nic nie będziemy dawać pieniędzy!

19.20

 

Marek Szary: Jeżeli pan prezydent Frysztak jest dzieckiem w przedszkolu, to tak będziemy go traktować. Ale myśleliśmy, że jest dorosłym mężczyzną.

19.18

 

Andrzej Sobieraj: Słucham co się tu dzieje i dochodzę do wniosku, że nie ma żadnych pomysłów na komunikację wokół Radomskiego Centrum Sportu. Brak wizualizacji tego terenu pokazuje, że dzisiejsza dyskusja nie ma żadnego sensu.

19.16

 

Wiesław Wędzonka: Hala ze stadionem musi posiadać odpowiednie drogi komunikacyjne i parkingi dla osób, które będą na mecze przyjeżdżać.

 19.11

 

Kazimierz Woźniak: Kolejny punkt obrad i ponownie nie ma prezentacji? Skąd mamy wiedzieć, jak będzie wyglądała komunikacja przy Radomskim Centrum Sportu?

Panie radny Rejczak, ile w panu jest nienawiści. Ja mam szacunek do osób starszych z siwymi włosami, ale ile można.

Hala sportowa była przeprojektowana, ale stadion trzeba było projektować od nowa. Drogi musiały być projektowane od podstaw. Chciałbym zobaczyć, jak ma to wygląda, ale niestety na sesji tego nie zobaczymy i możemy tylko bić pianę.

19.06

 

Dariusz Wójcik: Dlaczego PiS nie zaczął budować hali? Bo wtedy ministrem był Biernat, który nie chciał dać pieniędzy na budowę. Teraz parlamentarzyści Prawa i Sprawiedliwości zachowują się inaczej, bo dla nich najważniejsze jest dobro mieszkańców naszego miasta.

19.03

 

Mirosław Rejczak w długim wystąpieniu stwierdził, że to PiS otworzy halę. Dodał, że prezydent Witkowski nie ma szans na reelekcję, zauważył, że prezydent nazwał radnych podpalaczami, a potem dodał, że w Radomiu powstaje Port lotniczy.

18.58

 

Przed nami kolejny punkt obrad. Jaki jest stan projektowy inwestycji pn. Obsługa komunikacyjna terenów Radomskiego Centrum Sportu.

18.55

 

Radosław Witkowski: Ciesze się, że pan Skurkiewicz wspomniał o Air Show. Od wielu miesięcy staramy się o pieniądze na organizację tych pokazów, a pan radny Szary skutecznie te pieniądze blokuje. Może pan wpłynie na radnych Prawa i Sprawiedliwości, aby te pieniądze się znalazły.

Radny Wójcik zapowiedział, że za tydzień na sesji znajdą się pieniądze na Air Show.

18.52

 

Dariusz Wójcik: W ostatnim tygodniu została podpisana umowa na wynajem siedzimy PGZ-u na następne trzy lata. Ostatnio w PGZ-ecie znalazło pracę 97 osób w większości z Radomia i regionu radomskiego. A siedziba PGZ-etu powstanie w naszym mieście.

18.46

 

Wojciech Skurkiewicz: Panowie jesteście nieprzygotowani do pobierania środków z Unii Europejskiej. Mam nadzieję, że to się zmieni, ale od listopada.

 

Jutro do Radomia przyjedzie delegacja pokazów Air Show. W tym roku odbędą się największe pokazy w historii naszego miasta. 

 

 

18.38

 

Konrad Frysztak: Pan radny Szary konsekwentnie próbuje zagłuszyć prawdę.

18.34

 

Radosław Witkowski: Dziękuje, że Dariusz Wójcik wpisał do porządku obrad pytania prezydenta Radosława Witkowskiego. Więc mam dwa pytania.

Pierwsze do Dariusza Wójcika, co z budową siedziby PGZ.

Drugiego do ministra Skurkiewicza: Co z Centrum Innowacyjności PGZ. Uchwałę w tej sprawie przyjęto dwa lata temu.

18.33

 

Dawid Ruszczyk: 16 kwietnia 2018 roku rozpoczęła się kampania wyborcza Prawa i Sprawiedliwości. Widać też, jak radni bezpartyjni walczą o miejsca na listach wyborczych PiS-u.

 

Wydaje mi się, że sesje nadzwyczajne będą teraz co tydzień.

18.30

 

Marek Szary: Dopiero po wybudowaniu całej trasy N-S odkorkowane zostanie Śródmieście naszego miasta.

18.26

 

Andrzej Sobieraj: Jeżeli ktoś nie dostrzega różnicy pomiędzy rządami PO i PiS to chyba jest złowrogo nastawiona do Radomia. Mieliśmy ministra z Radomia i ciągle jedziemy do Warszawy pociągiem trzy godzinę. Mój tata opowiadał mi, że kiedyś jeździł do stolicy w godzinę i 20 minut.

18.19

 

Ryszard Fałek do Dariusza Wójcika: Pan zaprasza tutaj tylko tych co chwalą i głaszczą, a sam pan krytykuje pana posła. Takie zachowanie nie przystoi panie przewodniczący.

18.13

 

Kazimierz Woźniak: Proszę nie żuć gumy podczas obrad, bo to nie ładnie wygląda.

Dariusz Wójcik: To nie jest guma, tylko tabletka na ból zęba.

Kazimierz Woźniak: To niech pan jej nie żuje!

Dariusz Wójcik: A co mnie ma ząb boleć?

18:12

 

Małgorzata Zając: Panie radny Rejczak ja rozumiem, że w pewnym pewnych rzeczy można nie pamiętać.

Darusz Wójcik: Pani radna proszę nie dyskryminować radnego ze względu na wiek!

18:05

 

Mirosław Rejczak: Radosław Witkowski nie jest prezydentem Radomia. On jest prezydentem innego miasta!

18.02

 

Dariusz Wójcik: Wniosek, który przygotowaliście był błędny. Gdyby państwo było drobiazgowe to te pieniądze by przepadły.

Ktoś czuwa nad tym, aby pieniądze dla Radomia nie przepadły. Są to radomscy parlamentarzyści Prawa i Sprawiedliwości.

Na każdą sesję zapraszam parlamentarzystów. A przychodzi poseł Platformy Obywatelskiej, który nas krytykuje. A on z tyłu podciąga spodnie, bo mu opadły od podskakiwania.

17.55

 

Artur Standowicz; Czy rygor był potrzebny? Oczywiście, że był! A jeżeli chodzi o 5% to ewentualność.

17.51

 

Dariusz Wójcik do Leszka Ruszczyka: Jeżeli pan uważa, że nie pracujemy to niech pan wyjdzie! Folwark to niech pan sobie robi w sejmie.

 

Leszek Ruszczyk opuścił salę obrad.

17.50

 

Leszek Ruszczyk: Bijecie pianę przez ponad godzinę i co z tego wyszło? Tylko wypiliście wodę! A cierpliwość mieszkańców dobiega końca! Panie pośle po co pan jest na sesji? Nic z tego nie wychodzi! Szanujcie czas i pieniądze!

17.47

 

Wojciech Skurkiewicz: Rok 2019 to będzie w Radomiu istny komunikacyjny Armagedon! Czy MZDiK jest przygotowany na utrudnienia, które nas czekają? W przyszłym roku zamknięte będą ul. 25 Czerwca i Kozienicka. MZDiK powinien już brać się do roboty!

17.45

 

Wojciech Skurkiewicz: Cieszmy się, że mamy kolejne pieniądze dla naszego miasta! Alleluja i do przodu, panie prezydencie Frysztak!

17.42

 

Konrad Frysztak: Chciałbym podziękować wszystkim, którzy zaangażowali sie w to, że mamy pieniądze na budowę trasy N-S i Wojska Polskiego.

17.38

 

Konrad Frysztak: Pan Standowicz powiedział, że rygor nic nie kosztuje. Kłamie pan, bo rygor kosztuje 5%. Więc bez zabezpieczenia narazilibyśmy budżet naszego miasta na dodatkowe koszty.

 

Radny Szary z sali: Wy nie mieliśmy o tym nawet pojęcia.

17.37

 

Konrad Frysztak: Tylko dzięki naszemu uporowi mamy dziś 80% dofinansowania, bo gdybyśmy was posłuchali to mielibyśmy tylko 50%. Dziś dostaliśmy informację, że dostaliśmy ponad 11 milionów złotych na budowę trasy N-S.

17.34

 

Konrad Frysztak odpowiada na pytania radnych.

 17.33

 

Anna Kwiecień: Przed chwilą poseł Ruszczyk powiedział, że zgoda buduje. Chciałabym się teraz zapytać pana Posła, jak pan głosował nad budżetem państwa, w którym zapisane były pieniądze na Wojska Polskiego. Odpowiem panu, panie Pośle pan zagłosował przeciwko!

17.30

 

Dariusz Wójcik: My chcemy dobrze pracować dla naszego miasta. Dlatego nie przeszkadzajcie nam w tym. Parę dni temu rozmawialiśmy z ministrem Suskim i Skurkiewiczem o nowych pieniądzach na inwestycje drogowe dla naszego miasta. Za jakiś czas możemy mieć dobre informacje dla naszego miasta.

17.28

 

Dariusz Wójcik: Nie ma głupich pytań. Są tylko głupie odpowiedzi. I my jako radni nie możemy bać się pytać.

17.25

 

Dariusz Wójcik: Jako radni mamy prawo wiedzieć, jak realizowane są ważne dla miasta inwestycje. Jako radni mieliśmy prawo się tu spotkań, nawet codziennie. Bierzemy wysokie diety i naszym zadaniem jest obradowanie.

17.25

 

Marek Szary: Chcemy wiedzieć, czy ma pan panie prezydencie wariant rezerwowy na budowę Wojska Polskiego?

17.20

 

Marek Szary: Mam apel do radnych. Jeżeli nie chcecie tu być to wstańcie i wyjdźcie.

17.19 

 

Dawid Ruszczyk: Spotkaliśmy się tutaj po to, aby zrobić polityczną szopkę. Ale zaproszeni goście Prawa i Sprawiedliwości tylko podkreślają, że prezydent dobrze zarządza naszym miastem.

17.15

 

Wiesław Wędzonka: Radni i parlamentarzyści Prawa i Sprawiedliwości są niedopieszczeni. Zrobiliście to co do was należało. Brawa możecie za to sobie przyznać premię!.

 17:12

 

Marta Michalska-Wilk: Upór i determinacja prezydenta doprowadziły do tego, że dziś mamy dofinansowanie w takiej kwocie!

Mam pytanie o nowej świeckiej tradycji. Chciałaby zapytać pana Standowicza, dlaczego na podpisanie umowy nie zaprosiło się prezydenta, który będzie tę inwestycję realizował.

17:07

 

Kazimierz Woźniak do Wójcika: Pan jest głuchy i ślepy tylko na radnych PiS

17:06

 

Kazimierz Woźniak do Dariusza Wójcika: Czy pan jeszcze panuje nad obradami? Wójcik: Nie odzywam się jest źle, odzywam się jest źle.

17.03

 

Kazimierz Woźniak: Byłem przekonany, że będą dziś prezentacje jak będzie wyglądała trasa Wojska Polskiego i N-S. A tym czasem mamy kolejną polityczna dyskusję. Przypomnę, że inne inwestycje były opóźnione latami, a tym czasem kruszymy kopię o półtora miesiąca.

17.00

 

Ryszard Fałek: Chciałbym, aby radca prawny powiedział czy można ogłosić przetarg bez pełnego zapewnienia finansowania.

Pan radny Kowalski pięć pytań zadawał przez 10 minut i 40 sekund. Pan minister Skurkieiwcz zajmował 7 minut, a pan Ruszczyk 2 minuty, aby stwierdził, że to była obietnica rzadu PiS-u. Pan Standowicz mówił przez 6 minut. Tyle mądrości wyszło z wypowiedzi naszych gości.

16.59

 

Radny Rejczak mówił o radomskim lotnisku.

16.56

 

Głos zabrał radny Rejczak.

 16.54

 

Adam Bocheński: Pomyślcie o objazdach, aby ludzie się nie przyczepiali łańcuchami!

Śmiech z sali.

Nie śmiejcie się tak może być!

16.51

 

Radni pytają również o koncepcję objazdów przy budowie trasy N-S i Wojska Polskiego.

16.48 

 

Katarzyna Pastuszko-Chrobotowicz: Czy nie obawiacie się Państwo paraliżu miasta, bo w jednym czasie ma się rozpocząć budowę trasy N-S i Wojska Polskiego. 

 16.48

 

Jakub Kowalski: Panowie byli w posiadaniu decyzji ministra finansów, w którym było słowo przyrzekam. A teraz próbujecie swoje opóźnienia tłumaczyć faktami, które w żaden sposób nie powinny wpływać na opóźnienie ogłoszenia przetargu.

16.46

 

Czas na wystąpienia radnych. Jako pierwszy Jakub Kowalski.

16.45

 

Artur Standowicz: Zostałem wywołany do tablicy przy przetargu na Wojska Polskiego. Padały tu słowa, że miasto nie mogło ogłosić przetargu, bo to wina wojewody. Parlamentarzyści PiS i ja zabierałem głos w tej sprawie, by tę inwestycję przyspieszyć, bo w tym mieście do wydania mamy 28 milionów złotych.

Mamy przetarg, ale moim zdaniem przynajmniej miesiąc za późno, mam nadzieję, że ten przetarg się rozstrzygnie. Miasto miało środki na ogłoszenie tego przetargu, bo były one wpisane już w zeszłym roku. To wystarczyło do ogłoszenia przetargu. A z promesą ministra można było już do tego podejść. Ale przy tej okazji doszło do wielu historii.

Cieszę się, że prezydent w końcu tę umowę podpisał. Przy tej inwestycji było trochę dziwnych sytuacji. Mam nadzieję, ze 8 maja uda się ten przetarg rozstrzygnąć. To jedyny samorząd, o którym słyszałem, że nie wystąpił o rygor natychmiastowej wykonalności. A co ciekawe taki rygor jest na budowę pasa na radomskim lotnisku, a nie spowodowało to, że ten pas powstaje.

16.40

 

Głos zabiera Artur Standowicz.

 16.39

 

Leszek Ruszczyk: Dajmy działać prezydentowi, bo to on za to odpowiada. Panie prezydencie ciesze się, że nie musi pan się już martwić sądami, ale zajmie się pracę!

16.38

 

Glos zabiera Leszek Ruszczyk.

16.37

 

Wojciech Skurkieiwcz: Osoby często żągluja przepisamy prawa. I pan panie prezydencie o tym wie. Straciliśmy trzy miesiące! Teraz łatamy dziurę! Wojska Polskiego to wstyd dla miasta, że arteria używana przez wielu mieszkańców innych miast wygląda w ten sposób.

W Polsce parę lat temu żartowało się, że jak ktoś jedzie "7" to obudzi się w Radomiu. Teraz tak się żartuje o osobach, które jadą na Podkarpacie to obudzi się na Wojska Polskiego. Pytałem przez wiele lat w Senacie o Wojska Polskiego i przez osiem lat rządów PO słyszałem, że państwo nie może pomóc. A teraz rząd Prawa i Sprawiedliwości daje 93 miliony na budowę Wojska Polskiego. Ale to nie koniec 20 milionów dostali Państwo na wykupienie nieruchomości w ciągu Wojska Polskiego. Razem to 115 milionów, których rząd Prawa i Sprawiedliwości przekazuje mieszkańcom Radomia. Bo mamy wspólny cel, by radomianom żyło się lepiej. Taki jest nasz cel!

Teraz o trasie N-S. Jestem przekonany, że ta trasa będzie zbudowana. Możemy mówić, że to będzie najdroższy kilometr drogi powiatowej budowanej w Polsce. 30 milionów za kilometr! W tym przebiliśmy nawet Warszawę.

Ale mam nadzieję, że wspólnie zbudujemy tę drogę. Robimy wszystko, aby miasto na przebudowę N-S od rządu Prawa i Sprawiedliwości dostało dodatkowe pieniądze. A radomscy parlamentarzyści będą robić wszystko, aby zrealizować ten inwestycję, bo to nie należy się Witkowskiemu czy Skurkiewiczowi, ale należą się mieszkańcom Radomia, bo dobro naszego miasta jest najważniejsze.

16.30

 

Głos zabierze Wojciech Skurkiewicz. Będzie mówiło o Alei Wojska Polskiego. 

16.26

 

Konrad Frysztak: Dlaczego nie ogłoszono przetargu zaraz po ogłoszeniu budżetu państwa? Bo nie mieliśmy żadnej gwarancji. Dopiero po wpisaniu tego do Wieloletniej Prognozy Finansowej mogliśmy ogłosić przetarg i tez dopiero po tym to zrobiliśmy.

Rygor natychmiastowej wykonalności. Mamy zapewnione pieniądze, mamy ogłoszony przetarg i wystąpiliśmy o rygor. Więc warto posłuchać i przygotować się do takiego pytania. Wcześniej nie mieliśmy zagwarantowanych pieniędzy w 100% na finansowanie tej inwestycji. Teraz mamy pieniądze również dzięki pomocy marszałka Adama Bielana. 8 maja jest termin i mam nadzieję, że wpłynie wiele ofert. Ze spokojem czekamy na oferty.

16.25 

 

Dariusz Wójcik panie prezydencie Jakub Kowalski jest dziś radnym a nie ministrem i proszę się tak do niego zwracać.

16.22

 

Konrad Frysztak: Niezwykle cieszy mnie radość ministra Kowalskiego, który cieszy się z tego, że rozstrzygnęliśmy przetarg na budowę trasy N-S. Na budowę tej trasy czekaliśmy 30 lat i swój udział w tym miał były prezydent Radomia.

 

Konrad Frysztak opowiada o historii trasy N-S.

16.20

 

Głos zabierze Konrad Frysztak.

16.19

 

Jakub Kowalski: Ze zdziwieniem czytałem, że szykuje się dziś jakaś awantura. W innym celu zwołaliśmy tę sesję. Chcemy zapytać o kilka inwestycji drogowych, m.in. o trasę N-S.

Radni są od wywierania presji na prezydencie i widać, ze ta presja ma sens. Bo dziś na konferencji prezydent Witkowski ogłosił, że przetarg o trasę N-S został rozstrzygnięty. Prezydent Witkowski jeszcze w swojej kampanii wyborczej mówił, że wybudujemy trasę N-S, nie rozstrzygniemy przetarg, nie otworzymy koperty, nie wybudujemy pierwszy kilometr, ale pan obiecał realizację całej tej inwestycji.

A co się działo od początku tej inwestycji. To był tylko pijar i propaganda, a nie inwestycja. Zaraz będziemy mieli koniec kadencji i w tym czasie nie będziemy mieli nawet jednego kilometra trasy N-S. I słowa N-S przestaną się kojarzyć z nazwą tej trasy, a zaczną się kojarzyć z niespełnioną obietnicą, bo radomianie wybrali pana, bo wierzyli, że pan tę trasę wybuduję. I po to dzisiejsza sesja, bo my jako radni chcemy się dowiedzieć co z trasą N-S i dlaczego jest tak, że tej trasy nie będzie. Proszę tylko, żeby nie zrzucać winy na oferenta.

Prosimy o szczere wypowiedzi, dlaczego Państwo na ostatni rok zostawili taką inwestycję, kiedy jest presja ze strony firmy budowlanych, które zawsze w tym czasie podnoszą ceny.

16.10

 

Jako pierwszy głos zabierze Jakub Kowalski.

16.10

 

Na sesji obecni się Wojciech Skurkiewicz, Anna Kwiecień i Artur Standowicz.

16.09

 

Kazimierz Staszewski i Zbigniew Neska zostali sekretarzami dzisiejszej sesji.

16.07

 

Dariusz Wójcik otworzył obrady dzisiejszej sesji.

16.03

 

Radni powoli się zbierają.

15.57

 

Dziś radny mają rozmawiać m.in. o budowie Wojska Polskiego czy trasie N-S. Zapowiedź sesji można znaleźć TUTAJ.

15.55

 

Za pięć minut powinna rozpocząć się LXIX Nadzwyczajna Sesja Rady Miejskiej w Radomiu. Zapraszamy na relację na żywo.

 

 

Naszą transmisję zaczynamy ok. godz. 16

 

KD

Najświeższe wiadomości z Radomia i regionu znajdziesz na profilu CoZaDzien.pl na Facebooku - TUTAJ
PGlucyBkYXRhLXJldml2ZS16b25laWQ9IjMiIGRhdGEtcmV2aXZlLWlkPSI0NGIxNzY0MWJjOTg4OTU5NmEyZDdiN2ZkNTRiNWZlNSI+PC9pbnM+DQo8c2NyaXB0IGFzeW5jIHNyYz0iLy9yLmNvemFkemllbi5wbC9zZXJ2ZXIvd3d3L2RlbGl2ZXJ5L2FzeW5janMucGhwIj48L3NjcmlwdD4=
PGlucyBkYXRhLXJldml2ZS16b25laWQ9IjMiIGRhdGEtcmV2aXZlLWlkPSI0NGIxNzY0MWJjOTg4OTU5NmEyZDdiN2ZkNTRiNWZlNSI+PC9pbnM+DQo8c2NyaXB0IGFzeW5jIHNyYz0iLy9yLmNvemFkemllbi5wbC9zZXJ2ZXIvd3d3L2RlbGl2ZXJ5L2FzeW5janMucGhwIj48L3NjcmlwdD4=

#WieszPierwszy

PGlucyBkYXRhLXJldml2ZS16b25laWQ9IjE1IiBkYXRhLXJldml2ZS1pZD0iNDRiMTc2NDFiYzk4ODk1OTZhMmQ3YjdmZDU0YjVmZTUiPjwvaW5zPg0KPHNjcmlwdCBhc3luYyBzcmM9Ii8vci5jb3phZHppZW4ucGwvc2VydmVyL3d3dy9kZWxpdmVyeS9hc3luY2pzLnBocCI+PC9zY3JpcHQ+
PGlucyBkYXRhLXJldml2ZS16b25laWQ9IjE1IiBkYXRhLXJldml2ZS1pZD0iNDRiMTc2NDFiYzk4ODk1OTZhMmQ3YjdmZDU0YjVmZTUiPjwvaW5zPg0KPHNjcmlwdCBhc3luYyBzcmM9Ii8vci5jb3phZHppZW4ucGwvc2VydmVyL3d3dy9kZWxpdmVyeS9hc3luY2pzLnBocCI+PC9zY3JpcHQ+
PGlucyBkYXRhLXJldml2ZS16b25laWQ9IjE5IiBkYXRhLXJldml2ZS1pZD0iNDRiMTc2NDFiYzk4ODk1OTZhMmQ3YjdmZDU0YjVmZTUiPjwvaW5zPg0KPHNjcmlwdCBhc3luYyBzcmM9Ii8vci5jb3phZHppZW4ucGwvc2VydmVyL3d3dy9kZWxpdmVyeS9hc3luY2pzLnBocCI+PC9zY3JpcHQ+
PGlucyBkYXRhLXJldml2ZS16b25laWQ9IjE5IiBkYXRhLXJldml2ZS1pZD0iNDRiMTc2NDFiYzk4ODk1OTZhMmQ3YjdmZDU0YjVmZTUiPjwvaW5zPg0KPHNjcmlwdCBhc3luYyBzcmM9Ii8vci5jb3phZHppZW4ucGwvc2VydmVyL3d3dy9kZWxpdmVyeS9hc3luY2pzLnBocCI+PC9zY3JpcHQ+

Polecamy