Rzesze chętnych do policji

Rzesze chętnych do policji
Najlepsze wiadomości video z Radomia znajdziesz na naszym kanale na YouTube - TUTAJ

W poniedziałek (9 września) na placu przed budynkiem Komendy Wojewódzkiej Policji w Radomiu złożyło ślubowanie 31 nowoprzyjętych funkcjonariuszy (w tym 8 kobiet). W trakcie uroczystości uhonorowano także najbardziej zasłużonych policjantów i pracowników cywilnych policji.

- Ślubowanie to początek zaszczytnej, ale też trudnej i odpowiedzialnej służby w policji - powiedział na początku uroczystości mł. insp. Rafał Batkowski, mazowiecki komendant wojewódzki policji.

Teraz nowi funkcjonariusze zostaną wysłani na szkolenie podstawowe, podczas którego będą uczyć się podstawowych przepisów prawnych, obchodzenia z bronią i technik interwencji. Po służbie adaptacyjnej trafią do poszczególnych komend i komisariatów na terenie całego województwa Mazowieckiego.

- W zdecydowanej większości nowi funkcjonariusze posiadają wyższe wykształcenie. Po szkoleniu będą pełnić służbę w 9 komendach miejskich i powiatowych naszego garnizonu oraz w Komendzie Wojewódzkiej Policji - informuje Rafał Jeżak z zespołu prasowego mazowieckiej policji.

Jakie kryteria musi spełnić osoba kandydująca do służby w policji?

 - Ubiegać się o służbę w szeregach policji może obywatel polski o nieposzlakowanej opinii, korzystający z pełni praw publicznych i posiadający co najmniej średnie wykształcenie. Kandydat musi posiadać zdolność fizyczną i psychiczną do służby w formacjach uzbrojonych, podległych szczególnej dyscyplinie służbowej, której gotów jest się podporządkować - mówi podinsp. January Majewski z zespołu prasowego mazowieckiej policji.

W trakcie postępowania rekrutacyjnego najwięcej kandydatów odpada na etapie testu psychologicznego. Niektórzy, przede wszystkim kobiety, muszą powtarzać także test sprawnościowy. - Kobiety najczęściej mają problem z rzutem piłek lekarskich i przeniesieniem manekina. Średnio postępowanie rekrutacyjne przechodzi do końca 1 na 10 osób - mówi January Majewski.

Mazowiecka policja planuje jeszcze przyjęcia w listopadzie. Wówczas w szeregi mundurowych wstąpi kolejnych 66 funkcjonariuszy. W sumie w tym roku garnizon mazowieckiej policji zasili 277 nowych osób.


Marcin Walasik; Zdjęcia: Szymon Wykrota

Najświeższe wiadomości z Radomia i regionu znajdziesz na profilu CoZaDzien.pl na Facebooku - TUTAJ

Polecamy