Remont katedry na finiszu - ZOBACZ ZDJĘCIA

Remont katedry na finiszu - ZOBACZ  ZDJĘCIA
Najlepsze wiadomości video z Radomia znajdziesz na naszym kanale na YouTube - TUTAJ
 

Prace trwają tu od 2008 roku. Obejmowały m.in. konserwację zniszczonych elementów elewacji, remont dachu, wzmocnienie wieży kościelnej, wymianę zniszczonej posadzki w nawach katedry. Wokół budynku została zbudowana tzw. opaska drenażowa, która odprowadza deszczówkę do miejskiej kanalizacji burzowej. W budynku instalowany został nowoczesny system ogrzewania z wykorzystaniem pompy cieplnej, co znacznie obniży koszty eksploatacji katedry.

Koszt wszystkich prac to ok. 12 mln zł. Z tego 6 mln 600 tys. zł przyszło - decyzją zarządu województwa mazowieckiego - z unijnego dofinansowania. Projekt realizowany przez parafię katedralną we współpracy z diecezją radomską oraz Stowarzyszeniem Rodzin Katolickich Diecezji Radomskiej, otrzymał także dofinansowanie z budżetu miasta (ponad 1 mln 900 tys. zł), Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego (ponad  600 tys. zł), Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (ponad 450 tys. zł), województwo mazowieckie (ponad 80 tys. zł) oraz osoby prywatne.

Przypomnijmy, że radomska katedra – jeśli liczyć od początku jej budowy – ma już 115 lat. Ta trójnawowa bazylika nawiązuje do gotyku francuskiego, a jej 72-metrowe wieże swym kształtem przypominać mają wyższą wieżę Kościoła Mariackiego w Krakowie. Starania o powstanie radomskiej katedry rozpoczęły się wcześnie. Już w 1873 roku biskup sandomierski Józef Juszyński miał zwrócić się z prośbą do namiestnika carskiego hrabiego Berga o pomoc w budowie kościoła w Radomiu. W 1876 r. Antoni Wąsowski wykonał nawet dwa projekty nowej świątyni. Car nie wydał jednak zgody na budowę. Jak notują kroniki, pierwszą ofiarę na budowę wnieść miał w 1886 r. Zdzisław Szemianowski. Kwota – 5 rubli. W 1895 roku plac pod budowę świątyni zakupił – dzięki ofiarom wiernych – komitet obywatelski, który od razu zlecił wykonanie projektu architektowi Józefowi Dziekońskiemu. Budowa rozpoczęła się trzy lata później i trwała do 1918 roku. Jednak już w 1909 r. w prawej wieży zawisły trzy dzwony: św. Michała, św. Józefa i św. Piotra. W 1913 r. oddano do użytku 23-głosowe organy.

W 1939 r. hitlerowcy przetrzymywali w kościele jeńców wojennych. Pod koniec wojny próbowali – bez powodzenia – zrabować kościelne dzwony. Warto również odnotować, że w czerwcu 1972 r. w katedrze uroczystej mszy przewodniczył kardynał Karol Wojtyła, a kazanie wygłosił prymas Polski, kardynał Stefan Wyszyński. Stało się to po tym, jak jeden z księży radomskiej katedry Józef Wójcik wykradł z Jasnej Góry kopię obrazu Matki Bożej Częstochowskiej. Kopia obrazu peregrynowała po Polsce, ale w 1966 r. komunistyczne władze aresztowały ją i umieściły w kaplicy św. Pawła w częstochowskim klasztorze. Ks. Wójcik wykradł ikonę i wróciła ona na szlak peregrynacji w Radomiu. Dodajmy również, że w 1979 r. rozpoczął się – trwający 10 lat – pierwszy duży remont radomskiej katedry.

RED

Najświeższe wiadomości z Radomia i regionu znajdziesz na profilu CoZaDzien.pl na Facebooku - TUTAJ

Polecamy