RCO. Duże zainteresowanie konsultacjami

RCO. Duże zainteresowanie konsultacjami
Najlepsze wiadomości video z Radomia znajdziesz na naszym kanale na YouTube - TUTAJ


Najlepsze wiadomości video z Radomia znajdziesz na naszym kanale na YouTube - TUTAJ.

Regularne badania i kontrola stanu zdrowia są niezwykle ważne w przypadku chorób onkologicznych. - Problem w leczeniu nowotworów polega na tym, że są wykrywane za późno. Wszystkie te, które rozpoznajemy we wczesnym stadium, są prawie w stu procentach wyleczalne – mówi prof. Zorajn Stojcev, specjalista chirurgi ogólnej i chirurgi onkologicznej w Radomskim Centrum Onkologi.

W konsultacjach w Radomskim Centrum Onkologii, które były 10 lutego, wzięło udział 60 kobiet. - U dwóch pacjentek wykryliśmy zmiany, obie zostały zakwalifikowane do operacji. Jedna z pań już wcześniej wykonywała badania w tym kierunku; druga dowiedziała się o chorobie podczas konsultacji. To pokazuje, że takie działania są potrzebne. Wczesna diagnoza pozwala w wielu wypadkach uniknąć np. amputacji piersi czy chemioterapii i ogranicza się do leczenia chirurgicznego – przekonuje Stojcev.

Ze względu na to, że chorzy zgłaszają się na badania za późno, Polska ma najgorsze wyniki leczenia nowotworów w Europie. - Pacjenci przychodzą z zaawansowanym stadium zmian i niestety nawet najlepsze metody leczenia nie mogą wtedy pomóc. Zdarza się też, że pacjenci nie zgłaszają się na kolejne badania. Trzeba uczulać pacjentów. Każdego roku jest 15-20 tys. nowych zachorowań na raka piersi, a 140 tys. zachorowań na raka w ogóle. Rak piersi występuje najczęściej, dlatego zdecydowaliśmy się zorganizować konsultacje skierowane do kobiet – wyjaśnia prof. Stojcev. - Świadomość Polaków wzrasta, bo coraz więcej osób zgłasza się na konsultacje. Może dlatego, że coraz więcej się o tym mówi w mediach.

Chirurg podkreśla, że w kontakcie z pacjentem bardzo ważny jest sposób informowania pacjentów o chorobie, dalszym leczeniu i szansach na wyzdrowienie. - Pacjent zawsze musi wiedzieć prawdę. Rzadko się zdarza, żeby nie chciał wiedzieć o chorobie. Zdarza się jednak, że to członkowie rodziny, w obawie przed załamaniem pacjenta proszą, aby nie informować chorego. Z pacjentami trzeba rozmawiać szczerze, ale z delikatnie.

Najświeższe wiadomości z Radomia i regionu znajdziesz na profilu CoZaDzien.pl na Facebooku - TUTAJ.

Najświeższe wiadomości z Radomia i regionu znajdziesz na profilu CoZaDzien.pl na Facebooku - TUTAJ

Polecamy