Radpec przyjazny środowisku. To skąd ten smog?

Radpec przyjazny środowisku. To skąd ten smog?
Najlepsze wiadomości video z Radomia znajdziesz na naszym kanale na YouTube - TUTAJ

Dwa kominy o wysokości 120 i 65 metrów, ale też instalacje zmniejszające ilości emitowanych w powietrze tlenków azotów. To rozwiązania, dzięki którym Radomskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej Radpec mieści się w normach emisji zanieczyszczeń. Potwierdzeniem tego ma być przyznany w czwartek, 18 stycznia certyfikat redukcji emisji zanieczyszczeń PreQurs. - Spełniamy normy świadczące o tym, że jesteśmy lepsi niż standardowe kotły, które są w domkach jednorodzinnych i nie emitujemy gazów cieplarnianych w takiej ilości jak normalne kotły węglowe – mówi Krzysztof Zborowski, prezes Radpec S.A.

Certyfikat, który otrzymał Radpec jest jednym z kilku przyznawanych przez Instytut Certyfikacji Emisji Budynków. - Tych certyfikatów do tej pory rozdaliśmy ponad 100. Początkowo były to certyfikaty głównie dla budownictwa jednorodzinnego, potem też dla budynków użyteczności publicznej – informuje Adolf Mirowski z Instytutu Certyfikacji Emisji Budynków.

http://www.cozadzien.pl/zdjecia/przyznanie-certyfikatu-ciepla-systemowego-dla-spolki-radpec/44329

To jedyny certyfikat przyznany dla budynku w Radomiu. Jak informuje Adolf Mirowski, o certyfikat potwierdzający dbanie o środowisko, mogą starać się nie tylko instytucje, ale też domy jednorodzinne, czy całe miasta. Jednak sam Radom na taki dokument na pewno teraz nie zasługuje. Bo jakość powietrza w mieście jest fatalna. Pytanie zatem czemu jest źle, skoro jest dobrze? Radpec ma certyfikat, czyli powietrza nie zanieczyszcza. Kto w takim razie? Adolf Mirowski odpowiada, że brudne powietrze to przede wszystkim efekt dymu, który unosi się z kominów domów jednorodzinnych. - Przed nami duże wyzwanie w budynkach jednorodzinnych. Potrzebne są termomodernizacje i wymiany źródeł ciepła – dodaje Adolf Mirowski.

Certyfikat dla Radpecu został przyznany w ramach ogólnopolskiego programu certyfikacji systemów ciepłowniczych wszystkich dostawców ciepła systemowego w Polsce realizowanego z inicjatywy Izby Gospodarczej Ciepłownictwo Polskie.

Agnieszka Mąkosa

Najświeższe wiadomości z Radomia i regionu znajdziesz na profilu CoZaDzien.pl na Facebooku - TUTAJ
Anonim
lub

Polecamy