Radomskie dzielnice - Firlej i Wincentów

Radomskie dzielnice - Firlej i Wincentów
Najlepsze wiadomości video z Radomia znajdziesz na naszym kanale na YouTube - TUTAJ


PLANTY pokazywaliśmy TUTAJ, GLINICE - TUTAJ, USTRONIE - TUTAJ, XV-lecie - TUTAJ, OBOZISKO – TUTAJ, ZAMŁYNIE - TUTAJ, POŁUDNIE - TUTAJ

Firlej od wschodu graniczy z Krzewieniem, od południa z Józefowem, od zachodu z Wólką Klwatecką, a dalej od północy z Wincentowem. Zabudowę tej dzielnicy stanowią głównie domy jednorodzinne. W XIX wieku rodzina Beckermanów założyła tam zakłady przemysłowe "Firlej", które z czasem stały się własnością rodziny Denów.

Przed wybuchem II wojny światowej na Firleju znajdował się poligon wojskowy, który został przekształcony przez niemieckich okupantów w miejsce straceń. W czasie wojny w pobliskim lesie stracono około 12 tys. osób.  Po zakończeniu działań wojennych, w latach 60. ubiegłego wieku powstał projekt, aby stworzyć tam cmentarz komunalny. Pierwszy pochówek w tym miejscu odbył się pod koniec 1975 roku. Autorem projektu nowego cmentarza był mgr inż. arch. Ryszard Rodak. W centralnym punkcie nekropolii postawiono pomnik ku czci poległych na Firleju. Z czasem cmentarz w północnej części miasta stał się największym w Radomiu. 

Firlej

W 1984 roku wieś Firlej została włączona do granic administracyjnych miasta. W tej chwili funkcjonuje tam m.in. Publiczna Szkoła Podstawowa nr 18 im. Komisji Edukacji Narodowej. Warto wspomnieć, że przez ulicę Ofiar Firleja przebiega zielony pieszy szlak turystyczny Rożki PKP – Pionki Zachodnie PKP. Na Firlej możemy dostać się autobusami komunikacji miejskiej linii: 4, 12 i 21.

Wincentów to także północna dzielnica Radomia, którą głównie zajmuje zabudowa jednorodzinna, a także ogródki działkowe. Ta część miasta bezpośrednio graniczy z drogą krajową nr 7. Na Wincentowie znajduje się m.in. wysypisko śmieci oraz schronisko dla bezdomnych zwierząt. Do tej dzielnicy Radomia możemy dojechać m.in. autobusem nr 12.

Wincentów

Korzystaliśmy m.in. z "Encyklopedii Radomia" Jerzego Sekulskiego.


MS/foto.MS

Najświeższe wiadomości z Radomia i regionu znajdziesz na profilu CoZaDzien.pl na Facebooku - TUTAJ

Polecamy